Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak ominąć windykację sądową”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak ominąć windykację sądową”. Zakładam, że autor pytania to wierzyciel. I albo bardzo zależy mu na szybkim odzyskaniu długu, albo ma świadomość tego że wierzytelność jego jest sporna lub słabo udokumentowana (i mógłby w sądzie przegrać sprawę).

Zakładając to drugie, temat jest co nieco śliski. W takich przypadkach rozwiązaniem może być (nieinwazyjna) windykacja bezpośrednia, czyli pojawienie się windykatorów pod adresem siedziby / zamieszkania dłużnika. I wtedy, w obliczu takiej bezpośredniej presji, dłużnik często woli zapłacić, często nie śmie kwestionować długu (choć miał taki zamiar – gdyby doszło do sprawy sądowej). Wierzyciel więc i firma windykacyjna podziałali (patrząc na to z zewnątrz) niezbyt etycznie ale nie bezprawnie, o ile nie użyto w stosunku do dłużnika ani gróźb ani przemocy. A to, że dłużnik obawiał się bezpodstawnie, że może stać się coś nieprzyjemnego, to tylko jego problem skoro wiemy, że nic by się nie stało.

Styczeń 10th, 2012 at 12:24 pm

kategoria: windykacja

Komentarze do '„jak ominąć windykację sądową”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak ominąć windykację sądową”'.

 1. Witam mam do sprzedania dług w kwocie 4300zł + odsetki. Wyrok sądu jest z grudnia 2012r, egzekucja komornicza bezskuteczna.

  W rzeczywistości sprawa wygląda tak, że dłużnik prowadzący działalność gospodarczą dalej ją prowadzi tyle, że nie ma nic „na siebie” w związku z czym komornik jest w jego wypadku „bezskuteczny”. Wiem że facet działa i nawet startuje w lokalnych przetargach.

  Ja jestem osobą fizyczną i interesuje mnie odzyskanie jakiejkolwiek części tej należności.

  tamara

  26 Mar 14 at 15:44

 2. Proszę o podanie nam mailem danych dłużnika, to sprawdzimy go sobie i podejmiemy decyzję.

  admin

  26 Mar 14 at 17:46

Skomentuj