Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może zająć konto spółki cywilnej”

komentarzy 6

Ktoś z Łodzi wpisał w wyszukiwarce – „czy komornik może zająć konto spółki cywilnej”. Już kiedyś takie zapytanie widziałem, ale nie poruszałem tematu, bo uznałem je za „wybryk natury”. Widzę jednak, że co jakiś czas pojawiają się kolejne tego typu, więc trzeba poruszyć te „kwestię”.

No, a dlaczego komornik nie miałby zająć konta bankowego spółki cywilnej aby wyegzekwować dług zaciągnięty przez nią ? Spółka cywilna bierze towar na przelew, nie płaci. W takiej sytuacji pozywa się wspólników spółki solidarnie. Mając tytuł wykonawczy przeciwko wspólnikom spółki, można złożyć do komornika wniosek o zajęcie jej rachunku bankowego.

No, chyba że ja głupi jestem, ale o ile pamiętam, to już nieraz komornik ściągał dług z konta spółki cywilnej w sprawach, które prowadziłem, gdy dłużnikami w tytule wykonawczym byli jej wspólnicy – solidarnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

09/01/2012

Komentarze do '„czy komornik może zająć konto spółki cywilnej”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy komornik może zająć konto spółki cywilnej”'.

 1. No dobrze, a jak pomiędzy wydaniem tytułu a wszczęciem egzekucji zmieni się lista wspólników, hę? 🙂

  Lech | blog o wekslach

  9 Sty 12 13:21

 2. No jak się zmieni skład – do spólki cywilnej przystąpil wspólnik który nie figuruje w tytule wykonawczym, to inna sprawa.

  admin

  9 Sty 12 15:07

 3. a ja mam taki problem że komornik zajął konto firmowe spółki cywilnej w 2012 bo były wspólnik ma jakieś problemy w US wyszedł ze spółki z końcem roku 2011 a zajęcie na konto weszło 27.01 i klapa nie chcą ściągnąć egzekucji tłumacząc się że wyrok lub nie wiem dokładnie co powstało w październiku 2011 a więc mają prawo egzekucji nawet jeżeli wspólnika nie ma już w spółce( a tak na marginesie to reszta wspólników nic o tym nie wiedziała i na adres firmy nic nie przyszło)pozdrawiam

  byniu4

  20 Lut 12 19:18

 4. witam
  jeżeli mam działalnośc wpolsce i jest zadłurzona w urzedzie skarbowym a jestem wspolnikiem spolki w usa konto jej jest w polsce czy komornik moze wejsc na to konto

  marcin

  6 Kwi 12 17:24

 5. Po pierwsze Polska to nasz kraj i pisze się go wielką literą. Jak piszesz USA to Twoja sprawa i sympatia (choć jest to skrót, więc też powinien byc pisany wielkimi literami).
  Nie napisałeś kolego, jaką formę posiada Twoja spółka w USA i czy Twoje zadłużenie w Polsce na charakter osobisty.
  Wtym przypadku komornik zajmuje wszystkie składniki Twojego majątku, także Twoje udziały w majątku spółek osobowych. Oczywiście nie może zająć konta spółki kapitałowej, zwłaszcza jeśli ma siedzibę w USA bo tam kompetencje komornika nie docierają.

  Michał

  15 Wrz 12 10:41

 6. Wygląda na to, że konto spółki cywilnej może też zając komornik wówczas gdy dłużnikiem jest tylko jeden ze wspólników, zapraszam do mojego dzisiejszego wpisu: http://pamietnikwindykatora.pl/2012/09/15/czy-komornik-moze-zajac-wspolne-konto/

  admin

  15 Wrz 12 09:39

Skomentuj