Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja dla żyranta od osoby prywatnej

komentarze 2

Taki mail:

Zwracam się z uprzejmą prośbą na odpowiedź na pytanie: czy istnieje możliwość odzyskania kwoty 23.000 + odsetki od 1.01.2011 od osoby fizycznej?  Poręczyłam wraz z drugim poręczycielem kredyt i musielismy go spłacić ( nakaz egzekucyjny z naszych wynagrodzeń, więc zgodziliśmy się na spłatę całości zadłużenia u komornika- każde z nas wpłaciło u komornika 23.000  zł).
Wielokrotnie zwracałam się do firm windykacyjnych, ale nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Jeśli Wasza firma jest zainteresowana odzyskaniem w/w długu, uprzejmie proszę o odpowiedź. Dłużnik zamieszkuje w Jaśle.

Chyba większość firm windykacyjnych nie przyjmuje (uczciwie) do windykacji długów osób prywatnych. Głównie dlatego, że trudniej prowadzić windykację bezpośrednią przeciwko komuś kto siedzi w domu niż przeciwko właścicielowi firmy (można wejść do siedziby firmy. Istnieją też większe ograniczenia jak chodzi o upublicznianie długu osoby prywatnej w w porównaniu do długu przedsiębiorcy, a przynajmniej na etapie przedsądowym.

„W wielkim sekrecie” powiadam Wam, że takie firmy windykacyjne co to nie przyjmują do windykacji takich długów, nie wiedzą, co tracą. Osoby prywatne jako dłużnicy są bowiem zwykle o wiele mniej odporne psychicznie od przedsiębiorców i nawet pomimo wspomnianych ograniczeń, kasę odzyskuje się od nich nie gorzej niż od firm. Często wystarczy tylko, gdy w ramach windykacji bezpośredniej dłużnik tylko zobaczy windykatorów za drzwiami albo za oknem i za kilka dni jest przelew na koncie.

W przedmiotowej sprawie zniechęcać może i to, że chodzi o dług kredytobiorcy wobec żyranta – można (ktoś może) domniemywać, że kredytobiorca jest nieściągalny, skoro bank wziął się za żyrantów. Często jednak taki kredytobiorca ma jakieś mienie i ma skąd zdobyć pieniądze na spłatę długu, a bank wybiera sobie do egzekucji żyrantów dlatego, że mają wyższe zarobki od kredytobiorcy albo dlatego, że kredytobiorca już nie pracuje. W takiej sytuacji łatwiej i szybciej ściągnąć dług z żyrantów niż czekać na licytacje komornicze ruchomości albo nieruchomości kredytobiorcy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

08/01/2012

kategoria windykacja

Komentarze do 'Windykacja dla żyranta od osoby prywatnej'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Windykacja dla żyranta od osoby prywatnej'.

 1. Zwracam się do Państwa z zapytaniem czy nie podjęlibyście się Państwo windykacji wierzytelności, na trenie miasta Malbork. Tata był poręczycielem spłaty kredytu. Osoba, za którą poręczył kredyt, nie ma żadnej dobrej woli spłaty kredytu. Śmieje się w głos i twierdzi, że jest bezkarna.

  Posiadamy zaświadczenie z Banku – o spłacie kredytu wystawione 26.07.2011r , kwota z zaświadczenia 2.683,98 zł + zapewne są od tego czasu należne
  odsetki ustawowe.

  Tata jest osobą starszą i bezradną. Podana powyżej kwota jest dla niego – emeryta , bardzo duża. Jesteśmy bardzo zdeterminowani i zależy nam na
  odzyskaniu tych pieniędzy.

  Gorąca prosba o odpowiedź.

  Lidia

  5 Mar 14 12:09

 2. Niestety, minimalna kwota podstawowa jaka do windykacji przyjmujemy to 3 tys. zł. Może niech Tata złoży pozew do sądu a następnie wniosek egzekucyjny do komornika. Tyle iż trzeba liczyć się z tym, że egzekucja
  komornicza może być bezskuteczna gdyż dłużnik może nie pracuje (albo z minimalna stawką wynagrodzenia) nie ma żadnego mienia.

  admin

  5 Mar 14 15:41

Skomentuj