Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„maksymalne odsetki za zwłokę”

1 komentarz

Ktoś szukał w wyszukiwarce – „maksymalne odsetki za zwłokę”. Wstyd przyznać, ale jeszcze trzy lata temu myślałem, że gdy kończy się umowa przykładowo pożyczki z oprocentowaniem maksymalnym (czterokrotna wartość stopy kredytu lombardowego NBP), to odsetki za zwłokę w spłacie pożyczki już nie mogą być tak wysokie i że należą się tylko ustawowe. Oczywiście nieprawda, bo odsetki za zwłokę też w takim wypadku należą się te maksymalne.

I odsetki za zwłokę nie mogą być wyższe od takich maksymalnych definiowanych właśnie jako czterokrotna wartość kredytu lombardowego NBP. Niezależnie od tego, czy chodzi o pożyczkę prywatną, czy o kredyt bankowy czy o pożyczkę bez BIK. Nic to nie da, jeżeli ktoś sobie napisze „odsetki karne” bo „karne” nie uprawnia do ustanawiania odsetek wyższych niż wspomniane maksymalne.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

28/12/2011

kategoria: odsetki

1 komentarz do '„maksymalne odsetki za zwłokę”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„maksymalne odsetki za zwłokę”'.

  1. Dodam tylko, że odsetki maksymalne obowiązuje od 10.05.2012 wynoszą 25%. Podstawa prawna Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz.93, z późn. zm.). Pozdrawiam

    Ayasoft

    29 Paź 12 13:26

Skomentuj