Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Chciałby sprzedać niski dług osoby fizycznej

1 komentarz

Taki mail:

Mam do sprzedania dług osoby fizycznej zamieszkałej w Bytomiu. Jest to tytuł wykonawczy z naniesioną nań klauzulą natychmiastowej wykonalności, który nabyłem od pierwotnego wierzyciela. Tytuł jest z 2004 roku. Pierwotnego wierzyciela nie było stać na poniesienie kosztów egzekucji, zaś obecnie w dniu 29.11.2011 ten tytuł nabyłem ja (klauzula natychmiastowej wykonalności na mnie). Wierzytelność opiewa na 2.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 17.02.2004, tj. na dzień 08.12.2011 wynosi 3.936,60 zł.

Życzę powodzenia, ale nie wróżę sukcesu w sprzedaży takiego gó…na. Jeżeli ktoś chce kupić dług to raczej znacznie wyższy niż 2-3 tysiące złotych, bo przy takich kwotach zysk nabywcy długu (o ile dług odzyska) będzie stosunkowo niewielki. Po drugie zaś, wierzytelności przysługujące od osób fizycznych generalnie nie cieszą się wzięciem na rynku wierzytelności.

Nie rozumiem, tak w ogóle. Bierzesz się za zarabianie na obrocie takimi wierzytelnościami? Hahaha… Na odsprzedaży…

A nie lepiej byłoby Ci skierować tytuł wykonawczy z wnioskiem egzekucyjnym do komornika? Może komornik odzyska. No, tylko z drugiej strony, jak komornik nie odzyska należności, to naniesie na tytule wykonawczym wzmiankę „egzekucja bezskuteczna” i data. To może odstraszać potencjalnego nabywcę takiej wierzytelności. Możesz więc zamiast tego, zlecić windykację takiego długu firmie windykacyjnej. Jak firma windykacyjna nie będzie mogła odzyskać długu, to pewnie sama go upubliczni, formalnie właśnie w celu sprzedaży a nieformalnie po to, aby wywierać na dłużniku presję poprzez publikowanie jego danych jako dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

26/12/2011

1 komentarz do 'Chciałby sprzedać niski dług osoby fizycznej'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Chciałby sprzedać niski dług osoby fizycznej'.

  1. Cóż za piękne słownictwo ‚naniesiona nań klauzula wykonalności’ 🙂

    No i dlaczego po tylu latach jest to klauzula jako natychmiast wykonalne, a nie jako prawomocne?

    Argument o braku pieniędzy na egzekucję u pierwotniaka – rzeczywiście dziwny.

    Lech | blog o wekslach

    26 Gru 11 18:54

Skomentuj