Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak sprawdzić wywiadownię gospodarczą”

komentarze 4

Ktoś roztropny i słusznie podejrzliwy zapytał w wyszukiwarce – „jak sprawdzić wywiadownię gospodarczą”. Dobre pytanie. Nie dalej jak wczoraj klientka pytała mnie o możliwość windykacji należności na podstawie wyroku od jakiejś agencji detektywistycznej, która ponoć skasowała od niej 20 tys. zł. (nie dopytywałem się, czego miały dotyczyć ustalenia)  i nic nie zrobiła.

Jeżeli chodzi o sprawdzenie wiarygodności wywiadowni, to sugerowałbym zlecić jej na początek sprawdzenie wiarygodności (stan majątkowy, zadłużenie) jakiejś zaprzyjaźnionej firmy, której właściciel wypowie się później w kwestii rzetelności raportu z wywiadowni. Taki sprawdzian powinien dotyczyć najlepiej osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jako przedmiotu (obiektu) sprawdzenia, gdyż sprawdzenie na przykład spółki z o.o. to (prawie) żadna sztuka ponieważ wszystkie informacje majątkowe i w zakresie zobowiązań są jawne (choć mogą być nieaktualne). Jeżeli współpraca z wywiadownią ma być długofalowa, to co jakiś czas można powtarzać takie testy aby sprawdzić, czy wywiadownia nie zeszła na psy i nie naraża nas na straty wynikające z transakcji z firmami od których należałoby się trzymać z daleka tudzież sprzedawać im tylko za gotówkę. Jeżeli zlecenie na wywiad gospodarczy ma być incydentalne i „na już”, to proponowałbym skorzystać z wywiadowni w strukturze jakiejś firmy windykacyjnej o ugruntowanej pozycji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

20/12/2011

kategoria majątek

Komentarze do '„jak sprawdzić wywiadownię gospodarczą”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak sprawdzić wywiadownię gospodarczą”'.

 1. „jakiejś”? 😉

  Lech | blog o wekslach

  21 Gru 11 10:53

 2. No, na przykład taka jak podałem albo dobra jest podobno i ta: http://kwm.net.pl/index.html

  admin

  21 Gru 11 11:02

 3. 🙂

  A masz jakieś opinie na temat „wielkich, korporacyjnych” wywiadowni, typu dnb.com.pl?

  A co do sprawdzenia – czasem ciekawiej niż sprawdzać zaprzyjaźnione firmy, jest sprawdzić samego siebie 🙂

  Lech | blog o wekslach

  21 Gru 11 18:06

 4. Z tego, co się orientuję, to gromadzą tylko ogólnie dostępne informacje. Czyli, jeżeli ktoś chciałby sprawdzić u nich przedsiębiorcę – osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, to nic z tego (jak chodzi o majątek, obroty…). A takich kontrahentów jest chyba zdecydowana większość a nie spółek z o.o. albo S.A.

  admin

  21 Gru 11 19:08

Skomentuj