Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy dług przedawniony to dług”

komentarze 3

Ktoś zapytał przez którąś wyszukiwarkę – „czy dług przedawniony to dług”. Tak, jest to wciąż dług. Na taką wierzytelność można uzyskać w sądzie powiedzmy, że nakaz zapłaty i jeżeli dłużnik nie podniesie w sprzeciwie zarzutu przedawnienia, to będziesz miał nieprzedawniony tytuł wykonawczy – nówkę z przyszłością przed sobą (z 10 letnim biegiem do przedawnienia). A jak podniesie taki zarzut, to klapa.

Jednak przedawnionego długu można dochodzić także innymi sposobami, ot na przykład wpisać do rejestru długów. Moja praktyka pokazuje, że przedawnione długi potencjalnego kontrahenta odstraszają nie mniej niż te nieprzedawnione. „Burzą się” niektórzy dłużnicy, gdy ich publikuję i straszą konsekwencjami za rzekomo bezprawne publikowanie (bo dług przedawniony),  i miło mi jest ich wyprowadzać ich z błędu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 3]

10/12/2011

kategoria przedawnienie

Komentarze do '„czy dług przedawniony to dług”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy dług przedawniony to dług”'.

 1. NIestety są różne interpretacje, które pozwalają wpisać przedawniony dług do rejestru dłużników.

  NIestety, bo można sobie wyobrazić sytuację, gdy np. kredyt spłaciłem, ale wyrzuciłem potwierdzenia wpłaty.

  kjonca

  11 Gru 11 07:46

 2. A można taki dług potrąceniem załatwić? Tj. jeśli mamy w stary tytuł na tę wierzytelność (bo chyba bez świstka z sądy potrącenia się nie da, choć tu mam nadzieję, że się mylę :)).

  Meeijn

  14 Gru 11 12:14

 3. Można potrącić przedawniony dług z nieprzedawnionym. Pod takim warunkiem, że wierzytelność ta nie była jeszcze przedawniona w momencie, kiedy potrącenie stało się możliwe. Wierzytelność do potrącenia nie musi być stwierdzona tytułem wykonawczym.

  admin

  14 Gru 11 14:16

Skomentuj