Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może odszukać prywatne konto bankowe”

komentarze 2

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „czy komornik może odszukać prywatne konto bankowe”. No, ponieważ prywatna osoba raczej nie prowadzi księgowości i nie wystawia faktur (na których podaje nr konta do zapłaty), więc ten sposób – „na fakturę” – odpada. Jeżeli jednak osoba otrzymała kiedyś zwrot podatku z Urzędu Skarbowego na konto bankowe (bo podała to konto skarbówce), to myślę, że komornik może dowiedzieć się o tym koncie wysyłając zapytanie do skarbówki.

Jeżeli taki dłużnik jest zatrudniony i wypłatę przelewają mu z zakładu pracy na konto, to też może komornik dowiedzieć się numeru konta. Tak, myślę, natomiast nie wiem, czy praktykują wysyłanie takiego zapytania do pracodawcy, czy może tylko ograniczają się do zajęcia wynagrodzenia.

Poza tym, komornik może powysyłać zajęcia wierzytelności (w tym środków na ewentualnym koncie dłużnika) „w ciemno” do wybranych banków. Komornik w takiej sytuacji nie musi wiedzieć, czy i w którym banku dłużnik ma konto bankowe. Jak napisałem, wysyła takie zajęcia na chybił trafił i jeżeli w danym banku dłużnik ma konto albo lokatę, to bank ma obowiązek zająć taki depozyt dłużnika i przelać komornikowi pieniądze.

Problem (komornika i wierzyciela) w tym, że można łatwo i szybko założyć sobie konta osobiste w wielu bankach a jak już nieraz pisałem na tym blogu, często odpis zajęcia konta dłużnik otrzymuje szybciej od komornika niż otrzymuje je adresat czyli bank (szybciej niż bank dokona zajęcia, bo od otrzymania poczty do zajęcia konta przez panią z kawą i zawaloną robotą, „trochę” czasu może upłynąć). Dłużnik ma wtedy czas na to, aby przerzucić kasę na inne konto które sobie założył w tym celu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 18 Ocena średnia: 4.2]

23/11/2011

Komentarze do '„czy komornik może odszukać prywatne konto bankowe”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy komornik może odszukać prywatne konto bankowe”'.

  1. A jak dłużnik inwestował w akcje, komornik może sprawdzić domy maklerskie?

    QbaBezdomny

    22 Lis 12 23:29

  2. Oczywiście, może wysłać do domy maklerskiego zajęcie wierzytelności (także nie wiedząc, czy dłużnik ma wierzytelność tam).

    admin

    23 Lis 12 04:46

Skomentuj