Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„po jakim czasie przedsądowe wezwanie do zapłaty”

komentarze 4

„po jakim czasie przedsądowe wezwanie do zapłaty” – zapytał ktoś w wyszukiwarce. No, możesz je wystosować już nazajutrz po upływie terminu płatności, tylko czy nie warto poczekać jeszcze kilka(naście) dni? Wiesz, nie chodzi tylko o to, że takim bezzwłocznym wezwaniem możesz (troszkę) pogorszyć relacje ze stałym kontrahentem, choć to oczywiście też.

Chodzi też jednak czasem i o to, aby jakiś jednorazowy zwłaszcza klient – idiota nie postawił się okoniem myśląc: „Ty mi koleś przedsądówkę, tak szybko? No, to ja cie przetrzymam teraz, zadarłeś z niewłaściwym człowiekiem”

No, co? Myślicie że takich kretynów nie ma? To jesteście w błędzie. Dlatego lepiej zawsze zadzwonić grzecznie i np. zapytać czy wszystko u niego w porządku i czy możesz liczyć na zapłatę w tym tygodniu. I dopiero jak nic z tego, to wtedy przedsądówka itd.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/11/2011

Komentarze do '„po jakim czasie przedsądowe wezwanie do zapłaty”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„po jakim czasie przedsądowe wezwanie do zapłaty”'.

 1. Należy jeszcze pamiętać, że „przedsądówka” musi być drugim wezwaniem, jeśli faktycznie chce się zabrać sprawę do sądu, w przeciwnym razie sąd może pozwu nie uznać z przyczyn braków formalnych. Zawsze pierwsze zwykłe wezwanie do zapłaty z określonym terminem uregulowania, potem ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty.

  Przemysław

  18 Lis 11 10:26

 2. Bzdura, do postępowania niegospodarczego wezwania nie trzeba w ogóle, do postępowania gospodarczego wystarczy jedno, i to nie tyle „przedsądowe”, co po prostu wezwanie.

  [tylko postępowanie gospodarcze]:
  § 2. Powód powinien dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą oraz odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań

  Lech | blog o wekslach

  18 Lis 11 13:00

 3. O, to jakaś nowa wersja, ostatnio słyszałam, że trzeba wysyłać trzy razy, zwłaszcza jeżeli chce się wpisać do KRD. I po co bez sensu produkować tyle papieru? Na chwilę obecną wezwanie w sprawach innych niż gospodarcze ma znaczenie li tylko kurtuazyjne, no i stawia dłużnika w odpowiednim świetle przed sądem, gdyż już wnosimy pozew.

  Kalina Jarosławska | Praktycznie o Prawie Pracy

  18 Lis 11 21:07

 4. Dziękuje za tego bloga. Od tego wpisu się zaczęło, ale wygląda na to, że „młoda, dynamicznie rozwijająca się firma” będzie musiała tutaj często zaglądać.

  Meh, ludzie nie potrafią chyba płacić w terminie.

  Piotr "Jasiek" Próchnicki

  2 Mar 15 11:27

Skomentuj