Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„bezpodstawna egzekucja komornicza długu”

komentarzy 9

Ktoś wpisał w wyszukiwarce internetowej – „bezpodstawna egzekucja komornicza długu”. Ciekawe co konkretnie za problem ma, bo do mnie kiedyś dłużnik dzwoni i mówi że egzekucja komornicza (dopiero co wszczęta) jest bezpodstawna. Ja mu na to, że przecież jest prawomocny wyrok a on mi na to, że sąd źle ocenił sprawę.

Przeczytaj też: Zaprzestanie prowadzenia niecelowej egzekucji przez komornika

Jeżeli pytający ma taki jak wyżej problem z „bezpodstawną” egzekucją długu, to niestety nie jestem w stanie mu pomóc. Jeżeli natomiast zapłacił już wierzycielowi kwoty zasądzone w tytule wykonawczym a ten mimo tego skierował tytuł do egzekucji komorniczej, to pytający powinien szybko skierować do sądu powództwo przeciwegzekucyjne.

Jest to jednak zawsze ryzyko spłacić wierzyciela po wydaniu tytułu wykonawczego i dobrowolnie. O.K., unikniesz wtedy komorniczego postępowania egzekucyjnego i dodatkowych kosztów (nie małych) z tym związanych ale nigdy nie masz pewności że były wierzyciel nie zrobi Ci świństwa kierując do egzekucji już zapłacony tytuł wykonawczy. I może być tak, że zanim zdążysz zareagować, komornik ściągnie Ci z konta pieniądze i przekaże tamtemu. Odzyskuj to potem od takiego, jak on może już nie ma tych pieniędzy ani majątku.

Przeczytaj też: Przerzucenie na wierzyciela kosztów niecelowej egzekucji komorniczej

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/11/2011

kategoria: komornik

Komentarze do '„bezpodstawna egzekucja komornicza długu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„bezpodstawna egzekucja komornicza długu”'.

 1. A jak komornik ściągnie to nie może wierzyciel do innego komornika złożyć jeszcze raz?

  Pyra

  17 Lis 11 08:13

 2. Nie, bo po ściągnięciu należności komornik pozostawia tytuł wykonawczy u siebie w aktach sprawy.

  admin

  17 Lis 11 08:43

 3. Ja pisałam coś podobnego. Mam zadłużony spadek po ojcu. Przyjęłam z dobrodziejstwem inwentarza. Ale spis inwetarza nie spodobał się wierzycielom i pomimo chęci rozliczenia z mojej strony chcą sprawę podać do sądu. Więc zastanawiałam się, czy egzekucja nie będzie wtedy bezpodstawna?

  Edyta

  17 Lis 11 12:07

 4. Na prawie spadkowym nie znam się, najlepiej zapytaj prawnika.

  admin

  17 Lis 11 12:18

 5. wierzyciele nie muszą się zgodzić z Twoją propozycją, więc kierują sprawę do sadu. Dla Ciebie tylko większe koszty. Zawsze możesz zrobić pewien myk, aby zrobić z siebie poszkodowaną.

  Pako

  18 Lis 11 12:32

 6. @admin, a co jak komornik omyłkowo wyda tytuł?

  Anonim

  18 Lis 11 12:20

 7. @Anonim, można się chyba odwołać od tytułu 🙂

  rnlp

  18 Lis 11 13:52

 8. To ja wpisałem to jakiś czas temu w wyszukiwarce…

  A chodzi o ten drugi scenariusz: przegrałem w sądzie, szybko zapłaciłem co miałem zapłacić, trzy miesiące później dostałem informację o wszczęciu egzekucji i zajęciu konta. Na prawdę przykra sprawa.

  Pogadałem z komornikiem i pokazałem mu dowód spłaty długu. On później zadzwonił do „wierzyciela”, ten zrozumiał swój błąd i egzekucja została umorzona.

  Ktoś mi jednak doradził, żebym wniósł do sądu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego (jak rozumiem to jest to, o czym piszesz, czy tak?) – co też zrobiłem, ale sprawa dopiero przede mną.

  Ten od pytania

  15 Gru 11 16:43

 9. Nie wiem, na czym polega to o czym wspomniałeś. Tak sobie jednak pomyślałem, że w Twojej sprawie, komornik powinien zatrzymać w aktach tytuł wykonawczy. Tak przynajmniej robią po wyegzekwowaniu należności. Tu jest trochę inna sytuacja, wiec nie jestem pewien. Zadzwoń do komornika i zapytaj, czy pozostawił ten tytuł wykonawczy w aktach, czy zwrócił go wierzycielowi (nie powinien moim zdaniem).

  admin

  15 Gru 11 18:25

Skomentuj