Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy zmiana konta przez dłużnika to przestępstwo”

komentarzy 5

Ktoś wpisał w wyszukiwarce takie pytanie – „czy zmiana konta przez dłużnika to przestępstwo”. Zakładam że chodzi o to, czy dłużnik może zmienić konto firmowe po wszczęciu przez komornika postępowania egzekucyjnego przeciwko niemu, czy może podpada to pod art. 300 kk (udaremnianie egzekucji, ogólnie ujmując).

Przeczytaj też: Zajęcie konta bankowego przez komornika – jak uratować pieniądze

Moim skromnym zdaniem, to nie jest przestępstwo jeżeli dłużnik założy sobie w takiej sytuacji nowe konto, ale zaznaczam, że to moje zdanie a jak prokurator i przede wszystkim sąd uzna, nie wiem. Moim zdaniem dłużnik nie musi być przywiązany do konta bankowego które przestało mu się podobać i ma prawo założyć sobie konto na lepszych warunkach w innym banku. Pod warunkiem, że otrzymawszy od komornika odpis zajęcia konta (zanim otrzyma je bank) nie „wyczyści” tegoż starego konta w pośpiechu przelewając kasę na nowe konto unikając w ten sposób zajęcia środków na koncie, bo wtedy byłoby to już przestępstwo, moim zdaniem.

Kiedyś ktoś zapytał mnie bezpośrednio, czy jak on sobie zmieni konto firmowe, to czy ma komornika o tym poinformować wskazując nowe konto. No, ja uważam że dłużnik nie ma takiego obowiązku, ale to znów tylko moje zdanie i proszę tego nie traktować jako porady. To tylko przed sądem podczas wyjawienia majątku dłużnik miałby obowiązek wskazać (między innymi) to nowe konto, tak uważam. To samo tyczy się osób prywatnych.

Do szybkiej zmiany jak chodzi o konta osobiste polecam te tutaj a firmowe tutaj.

Przeczytaj też: 5-9 kont firmowych – standard u trudnych dłużników

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/11/2011

Komentarze do '„czy zmiana konta przez dłużnika to przestępstwo”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy zmiana konta przez dłużnika to przestępstwo”'.

 1. WITAM MAM ZABLOKOWANE KONTO BANKOWE PRZEZ KOMORNIKA , I WYPLATE POBIERAM W BANKU Z WOLNEJ KWOTY . ZOSTALO JUZ TYLKO 600 ZL DO POBRANIA Z WOLNEJ KWOTY … CZY JAK ZMIENIE BANK I ZALOZE NOWE KONTO BANKOWE TO KOMORNIK OD RAZU WEJDZIE NA TO KONTO CZY NIE ?

  Martin

  18 Lut 14 19:53

 2. Nie otrzyma automatycznie numeru Twojego nowego konta, musi je najpierw znaleźć na przykład wysyłając zapytanie do banków poprzez system OGNIVO.

  admin

  18 Lut 14 23:54

 3. a jak jest z kwota wolna od zajec bo jak napisalem , w Banku zostalo mi tylko 600 zł do pobrania . Kwota wolna od zajec bedzie na nowo jak zmienie rachunek Bankowy ?

  Martin

  19 Lut 14 15:03

 4. I czemu np komornik nie pobiera mi z wyplaty do najmniejszej krajowej tylko najpierw blokuje konto , ja korzystam z wolnej kwoty , a potem gdy ja przekrocze zabiera wszystko co wplywa na konto ? . Ps. Jakie odsetki komornik nalicza ? , pismo przyszlo jakies 5 miesiecy temu , wtedy była kwota 1.800 zl …

  Martin

  19 Lut 14 15:08

 5. Jak napisałem, kwota wolna od zajęć „będzie na nowo” przy czym jest to informacja z zaprzyjaźnionej kancelarii komorniczej. Pod wpływem Twojego komentarza zadzwoniłem do tej kancelarii i założyłem wątek na blogu. Jeden komentator twierdzi jednak że jego komornik sprawdza to: http://pamietnikwindykatora.pl/2014/02/18/kwota-wolna-od-egzekucji-na-zajetym-rachunku-bankowym-a-zajecie-nowego-rachunku-bankowego/ Myślę, ze jeśli już, to niewielu komorników tak robi.

  Komornik może ściągać zarówno z wypłaty jak i z konta, w dowolnej kolejności. Raczej nic nie wskórasz skarżąc się, że zabrał Ci pieniądze które wpłaciłeś na konto z kwoty wypłaty wolnej od zajęcia.

  Odsetki pobiera ustawowe bądź umowne jeżeli takie w wyroku są wpisane.

  admin

  19 Lut 14 16:48

Skomentuj