Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy banki sprawdzają spis oszustów”

komentarze 3

„czy banki sprawdzają spis oszustów” – zapytał ktoś w wyszukiwarce, niekoniecznie ktoś kryształowo uczciwy. 😉 Z tego co mi wiadomo, to nie istnieje spis oszustów. Banki mogą natomiast sprawdzać i sprawdzają w Biurze Informacji Kredytowej jak i w rejestrze długów BIG i to czasem w niejednym. Nie można jednak stawiać znaku równości pomiędzy oszustem a dłużnikiem czyli że nie każdy dłużnik to oszust.

Moim zdaniem bankom przydałby się też dostęp do rejestru notowanych karnie a więc osób którym przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa ale jest to rejestr do którego dostęp mają tylko organy ścigania. W tym rejestrze podejrzanych o oszustwo jest co niemiara. Jest tu jeszcze gorzej niż w BIK, bo z BIK usuną byłego dłużnika po pięciu latach a notowanym kryminalnie pozostaje się do końca życia. Oczywiście to że ktoś jest notowany czyli że przedstawiono mu zarzut jeszcze nie musi oznaczać że został lub zostanie skazany przez sąd, bo przecież mogą go uniewinnić. W większości przypadków jednak notowany delikwent zostaje skazany.

Dostęp do bazy notowanych kryminalnie to byłaby prewencja jak się patrzy, nie tylko dla banków ale i dla firm. Ileż to takich przypadków jest że ktoś (kredytobiorca, klient, kandydat do pracy) jeszcze nie został skazany a więc nie figuruje w Krajowym Rejestrze Skazanych ale już jest notowany bo już mu przedstawiono zarzut i pewnie skażą go. 🙂

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/11/2011

kategoria: kredyty

Komentarze do '„czy banki sprawdzają spis oszustów”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy banki sprawdzają spis oszustów”'.

 1. Istnieje jeszcze coś takiego jak MIG BR. Trafienie do tego rejestru to prawie jak być oszustem (względem banków)

  kjonca

  4 Lis 11 21:22

 2. Niewiele widzę informacji w internecie o MIG BR ale z tego co zorientowałem się, to nie jest „spis oszustów” tylko tych którzy bodaj długo zalegają ze spłatą.

  admin

  5 Lis 11 07:09

 3. Mój kolega nie jest karany i chciał zostac policjantem ale kiedyś był podejrzany o jakiś przekręt i postawili mu zarzut ale w sądzie został uniewinniony. Jednak fakt że został notowany zdyskredytował go jako kandydata do pracy w Policji. Sędzia podobno aż głową kręcił z niedowierzaniem że mu przedstawili zarzut i skierowali akt oskarżenia bo było jasne że on jest niewinny.

  kroll

  5 Lis 11 08:52

Skomentuj