Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy wpisy w rejestrach długów są wiarygodne?”

komentarze 2

Ktoś chce chyba (wreszcie) zacząć weryfikować kontrahentów żeby nie pójść z torbami i wpisał w wyszukiwarce zapytanie – „czy wpisy w rejestrach długów są wiarygodne?”. Zależy o jakiego typu rejestrach długów mówimy. 

Jeżeli chodzi o internetowe giełdy wierzytelności które też tak naprawdę są rejestrami długów, to bywa tak, że lądują w nich wierzytelności sporne, lądują bez wiedzy domniemanych dłużników. Jednak jak chodzi o rejestr długów – BIG, to są to moim zdaniem bardzo wiarygodne rejestry. Przede wszystkim dlatego, że umieszczenie w takim rejestrze musi poprzedzić wysłanie do dłużnika powiadomienia o zamiarze umieszczenia go w rejestrze. A jeżeli dłużnik kwestionuje swój dług, to należy we wpisie umieścić wzmiankę o tym – jaki zarzut podnosi dłużnik. Wierzyciel mający umowę z takim rejestrem jest też zazwyczaj świadomy konsekwencji jakie mogą dla niego wyniknąć w przypadku bezpodstawnego wpisania do rejestru, BIG-i ostrzegają przed tym.

Jednak nawet gdyby wiarygodność rejestrów długów była o połowę mniejsza niż moim zdaniem jest, to niekorzystanie z nich przez firmy sprzedające „na termin płatności” uznawałbym i uznaję za samobójczą skłonność w rozumieniu biznesowym (a i dosłownie też nieraz…). Zawsze przecież możesz powiedzieć potencjalnemu kontrahentowi że wiesz o tym, że figuruje w rejestrze długów i co on na to. A firma która wpisała go do rejestru zapewne też nie odmówi Ci informacji o sprawie aby tylko jeszcze bardziej udupić swego dłużnika – zmusić do zapłaty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

03/11/2011

kategoria rejestry długów

Komentarze do '„czy wpisy w rejestrach długów są wiarygodne?”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy wpisy w rejestrach długów są wiarygodne?”'.

  1. Niektórzy wierzyciele nie podają swoich danych w KRD ale większość podaje.

    LJT

    4 Lis 11 19:38

  2. czasami bywa tak, że Firmy, które wpisały naszego potencjalnego Klienta odmawiają informacji dlaczego go wpisały, ale generalnie jest to na szczęście rzadki odsetek 🙂

    daru79

    8 Lis 11 15:34

Skomentuj