Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy dłużnik może wyjechać z kraju”

komentarzy 41

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „czy dłużnik może wyjechać z kraju”. Oczywiście że może wyjechać, paszportu nie zabierają i zakazu wyjazdu za granicę nie nakładają. Wielu dłużników wyjeżdża za granicę po to aby nie dać się zwindykować, zlicytować za długi. Niektórzy przed wyjazdem zaciągają długi pożyczając pieniądze gdzie tylko się da aby mieć je na rozpoczęcie nowego życia za granicą. Przy okazji, łatwe chwilówki mamy tutaj.

Niektórzy zamyślają też o sprzedaniu własnego dowodu osobistego przed wyjazdem… Innymi słowy, wyłudzają, nie mają zamiaru oddać. Jednak gdy w takiej sytuacji jako wierzyciel zgłosisz do prokuratury wyłudzenie, to niekoniecznie coś wskórasz. Dłużnik mógłby przecież bronić się twierdząc, że wyjechał za granicę nie po to aby uciec przed odpowiedzialnością cywilną (egzekucją długu) ale po to aby zarobić, wrócić i oddać pieniądze. Wyjazdy dłużników za granice bez zapowiedzi są zaiste wkurzające, także dla mnie jako windykatora, gdy mailem otrzymuję zapytanie o windykację. Jak czytam „…dłużnik przebywa gdzieś za granicą, prawdopodobnie w Anglii…” to odechciewa mi się wszystkiego na kilka minut.

30/10/2011

kategoria: zadłużenie

Komentarze do '„czy dłużnik może wyjechać z kraju”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy dłużnik może wyjechać z kraju”'.

 1. mam pytanie moj szwagier ma dlugi w funduszu elimentacyjnym czy w takiej sytuacji moze wyjechac za granice do Niemiec .jesli wyjezdza na swieta do rodziny?

  mini

  25 Gru 11 10:20

 2. Zadłużenie wobec kogokolwiek nie nakłada automatycznie na dłużnika zakazu wyjazdu za granicę.

  admin

  25 Gru 11 13:29

 3. Mam kilka zadłużeń i chciał bym zapytać czy odprawa na lotniku moze mnie zatrzymać?

  Anonim

  11 Mar 12 22:38

 4. Absolutnie nie. Tylko w przypadku gdyby był Pan/Pani ścigany/a listem gończym czy też ENA.

  Rex

  11 Mar 12 23:41

 5. Była żona mojego narzeczonego wyjechała do Anglii pozostawiając olbrzymie długi i co komornik stwierdził,że nie działają w Anglii tylko na terenie Polski.Czyli brać długi i w nogi rodacy.

  liliana

  9 Kwi 12 16:11

 6. Przecież to oczywiste, że polski komornik nie będzie działał na całym świecie, podobnie jak oczywiste jest, że wierzyciele mogą przenieść się z egzekucją za granicę.

  Lech | blog o wekslach

  9 Kwi 12 17:58

 7. Witam. Chciałbym wyjechać na Ukrainę, a mam sądowy nakaz zapłaty. Czy w takim wypadku mogą mnie zatrzymać na granicy ?

  kris

  13 Mar 13 08:44

 8. Nie mogą, nie będą nawet wiedzieć o tym.

  admin

  13 Mar 13 08:59

 9. Witam wszystkich mam kilka długów u wierzycieli i inne chciałbym zapytać czy dojdą do mnie poza granicami UE np. W Norwegii i czy nakazał ekstradycję ? bardzo proszę o odpowiedz.

  are.e

  28 Sty 15 11:17

 10. No, jak się uprą, to spróbują Cię znaleźć celem zlecenia egzekucji tamtejszym komornikom / firmom windykacyjnym ale czy będzie im się chciało, to inne pytanie…

  Za długi nie ma ekstradycji tylko w sprawie przestępstwa. Zaciągnięcie i niespłacenie długu nie jest przestępstwem, no chyba że dopatrzą się w tym oszustwa.

  admin

  28 Sty 15 12:24

 11. Witam mam pytanie bardzo ważne

  kamil

  24 Lip 15 20:01

 12. Proszę pytać więc, albo tutaj albo mailem.

  admin

  24 Lip 15 20:36

 13. mam kilka nie spłaconych mandatów czy może to zabronić mi wylotu za granice

  karol

  14 Mar 16 17:46

 14. Nie

  admin

  14 Mar 16 20:38

 15. Te windykator podaj swoj adres a wycenie twoje zycie na mniej niz grosz jesli masz az tak zle skroce twoje marne pijawkowe zycie 10000% satysfakcji troche pocierpisz bo bede cie przy zyciu utrzymywal joko jestem anestaziologiem ale obiecuje skoncza sie twoje problemy gwarantuje

  Paul

  26 Mar 16 12:41

 16. No i co tak chrzanisz bez sensu człowieku…

  admin

  26 Mar 16 13:37

 17. Witam.
  Moje pytanie jest następujace.
  Mieszkam na stałę w Anglii w Polsce nie byłem kilka lat.
  Nie dawno dowiedziałem się od moich rodziców ze przyszedł windykator który powiedział że syn czyli ja nie zapłacił kiedyś tam kary za przejazd pociągiem.
  Chce lecieć do Polski w odwiedziny. i tu moje pytanie.
  Czy mogą mnie zatrzymać na lotnisku przylatując lub wylatując z Polski ?

  Anonim

  24 Kwi 16 01:08

 18. Nie mają prawa, Państwa Polskiego to nie obchodzi, to sprawa linii kolejkowych.

  admin

  24 Kwi 16 06:07

 19. Witam i dziękuję za odpowiedź.
  Mam jeszcze jedno pytanie.
  Czy mogą zatrzymać na polskim lotnisku przy przylocie lub wylocie jeżeli mam zadłużenie komornicze, windykacyjne, za podżyrowanie nie spłaconego kredytu ?

  Anonim

  24 Kwi 16 10:16

 20. Nie mogą, chyba że toczy się postępowanie karne w sprawie podejrzenia wyłudzenia itp. Sam komornik jednak to sprawa wyłącznie cywilna.

  admin

  24 Kwi 16 10:26

 21. Witam mam pytanie mieszkam od roku za granicą.. W Polsce mam trochę nie pozalatwianych spraw typu komorników.. Część długów splacilam już ale jeszcze jest ich znaczna ilość.. Wybieram się na wakacje z Uk do Hiszpanii czy mogą mnie zatrzymać na granicy?

  Kasia

  22 maja 16 16:02

 22. Nie mogą, choćbyś miała w sumie 100 mld złotych długów… Możesz nawet tabliczkę na szyi zawiesić z informacją, że tyle masz długów a i tak nie mają prawa Cię zatrzymać.

  admin

  22 maja 16 16:22

 23. witam! mam pytanie od jakiegoś czasu mieszkamy z mężem w niemczech teraz chcemy wrócic do Polski z tym że zalegamy z czynszem od jakiegoś czasu . Czy moga nas znależć i chcieć zwrotu?

  piłka1

  16 Lip 16 21:44

 24. Jest to oczywiście możliwe natomiast nie wiadomo, czy wierzyciel będzie Was szukał, czy uzyska (uzyskał) prawomocny wyrok i wniesie do komornika o egzekucję. Komornik może zapytać w bankach o wasze konta i je zająć, w urzędach o inne składniki majątku, no i aktualnego adresu może się dowiedzieć.

  admin

  16 Lip 16 22:01

 25. bardzo dziekuję za odpowiedz

  piłka1

  16 Lip 16 22:04

 26. witam!mieszkam w Niemczech i chcę wrócić do Polski tylko mam założony internet umowa jest na 3 lata a ja mam go niecały rok . jak rozwiązać umowę nie ponosząc kosztów ?

  anonim 15

  6 Wrz 16 13:27

 27. Zapewne nie ma takiej możliwości aby rozwiązać umowę już i dodatkowych kosztów nie ponosić.

  admin

  6 Wrz 16 13:37

 28. Witam. Odziedzyczyłam spadek (dług) w Polsce. Skontaktowałam się z prawnikiem i niestety mam dzieci co za tym idzie zrzeczenie się spadku nie jest proste ani tanie. Moje pytanie brzmi czy jak nie zrobię nic to czy sąd będzie mnie tutaj ścigał za ten spadek?

  Doris

  28 Paź 16 01:50

 29. Sąd nie ściga z powodu długów spadkowych lecz wierzyciele. Jeżeli przebywasz za granicą, to prawdopodobieństwo że będą Cię ścigać jest znacznie mniejsze niż w Polsce ale nie wiem, co zdecyduje jeden czy drugi wierzyciel.

  admin

  28 Paź 16 09:11

 30. witam, mamy z mezem kilka dlugow na ok 50000 zl mieszkamy w niemczech od dwoch lat i i yc dwoch lat nie splacmy swoich dlugow mamy w polsce mieszkanie wlasnosciowe w zwiazku z czym mam pytanie czy jadac na swieta do polski mzemy zostac zatrzymani ze nie splacamy i nie kontktujemy sie w sprawie zobowiazan? staramy sie z mezem wyjsc z dlugow

  roksana

  4 Gru 16 22:44

 31. Jeżeli nie wszczęto przeciwko Wam postępowania karnego w sprawie tych długów – o wyłudzenie, to nie maja prawa Was zatrzymać.

  admin

  5 Gru 16 08:19

 32. Witam. Mieszkam w UK, jakis czas temu moj dobry kumpel (ktory mieszkal razem ze mna) przeprowadzil sie do Czech (panna z Ostravy+ niezla praca na miejscu) zostawiajac niesplacona karte kredytowa (1000funtow) i debet na koncie (2500F z hakiem), przestalem otwierac jego listy (pozwolil na to wczesniej) gdyz nie chce sobie zaprzatac glowy czyimis problemami, pytanie: czy jezeli bank przekaze to firmie windykacyjnej to nie beda mi zawracac glowy (nachodzic mnie regularnie), i czy takze jego moga spotkac nieprzyjemnosci tam gdzie obecnie przebywa(kol. twierdzi ze dlug z amaly i nie oplaca im sie ale czy to prawda)?

  gosciu7

  7 Gru 16 04:24

 33. Skoro nie ty jesteś dłużnikiem to nie mają prawa Ciebie nachodzić. Powiedzieć im, że kolega wyjechał, nie miesza tu już, możesz im machnąć dokumentem tożsamości przed oczami, że Ty to nie on a jak to nie pomoże, to zgłosić temat nękania na policję.

  Co do długu, to nie jest taki znowu mały, nawet jak na zachodnie realia. W Polsce firmy windykacyjne ganiają i za kilkuset złotowymi długami. Inna sprawa natomiast, to windykacja takiego długu za granicą (dług z UK a dłużnik w Czechach). Faktycznie może się wierzycielowi nie chcieć szukać dłużnika nie wiadomo gdzie i załatwiać męczyć z formalnościami prawnymi w obcym państwie.

  admin

  7 Gru 16 07:55

 34. Witam mam problem a mianowicie moja mama zadłużyła mieszkanie na 55~ tyś zł (mieszkałam razem z nią podczas powstawania długu ale byłam nie letnia i musze spłacic tyle samo co ona …) zeszłam z długu na 49 … tys ale odetki mnie zjadają a spłacam juz 3 lata komornik zajął już moje konto bankowe na które przychodzą moje alimenty i wypłata wypłąciłam swoje alimenty z konta i została moja wypłata która zostałą cała zamrożona (2 tys zł) i powiedziano mi ze kwota wolna do wypłaty została przekroczona i nie moge wiecej wypłacic czyli na świeta zostaje prawie że z niczym . Więc mam pytanie do jakiego kraju moge wyjechcać żeby ”Polska” mnie nie sięgła i żebym mogła zacząć życie na nowo

  dogorywająca

  13 Gru 16 14:31

 35. Komornik polski w żadnym innym kraju nie może działać. A czy wierzycielowi będzie chciało się Pani szukać gdzieś za granicą (ponosiwszy znaczne koszty a skutek niewiadomy) to nie wiem.

  admin

  13 Gru 16 16:05

 36. Witam. Czy za nie zamkniete konto w banku, nie uregulowany council tax w uk, jakies 6lat temu , mogę być zatrzymany na lotnisku w uk? Chce jechac tylko na święta?

  ja

  16 Gru 16 13:07

 37. Nie znam brytyjskiego prawa, tylko polskie. Coś gdzieś czytałem kiedyś, że będą z Anglii pozbywać się dłużników – imigrantów ale szczegółów nie znam.

  admin

  16 Gru 16 13:08

 38. Witam, Z powodu nie placonych w całości alimentów moja ex podała mnie do komornika , odbyłą sie sprawa sądowa ( wszystko bez mojej wiedzy gdyż przebywam w UK) wydaje mi się że podpierając się wyrokiem sądu komornik zajął mi konto polskie na kwote 20tys, do tego splacam na tym koncie kredyt odnawialny i przelewałem mojej ex pieniądze (około 50% należytych alimentów 800zl/mc) teraz konto mam zablokowane, nie jestem w stanie przelewac alimentów, ale też nie stać mnie na spłacenie blokady konta przez komornika. Nie wiem co najlepiej zrobić. Czy komornik może zablokować także moje angielskie konto? Gdyby tak się stało to już całkiem leżę :/ Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź.

  Paw

  20 Gru 16 22:11

 39. Nie, polski komornik nie zablokuje konta w banku za granicą.

  admin

  21 Gru 16 04:53

 40. Witam mam dlugi na 150tys w polsce splacalem dosc dlugo ale stracilem prace i wyjechalem do niemiec czy jak niemam meldunku w polsce ani nic na siebie to komornik bedzie mnie szukal czy umozy na jakis czas egzekucje dziekuje

  marek

  21 Sty 17 14:54

 41. Umorzy.

  admin

  21 Sty 17 19:21

Skomentuj