Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Firma windykacyjna a pan Heniek z naprzeciwka

1 komentarz

Zapytania typu – „jakie ma prawo firma windykacyjna” do znudzenia przewijają się w statystykach odwiedzin tego bloga i wczoraj też ktoś wpisał takie powyższe zapytanie. Uprawnienia firmy windykacyjnej i windykatorów są w zasadzie takie same jak uprawnienia samego wierzyciela albo mniejsze; zależy jaki zakres i formę ma zlecenie windykacji.

Przeczytaj też: Firma windykacyjna, jakie ma prawa…

Jedynie jeżeli firma windykacyjna współpracuje z detektywem, to taki ma większe możliwości zdobycia informacji o dłużniku i jego majątku. Firmy windykacyjne nie mają uprawnień komorniczych; windykator nie może niczego zająć dłużnikowi, ani konta bankowego, ani wynagrodzenia, ani samochodu ani nic. Dłużnik nie ma obowiązku wpuszczać windykatora do domu nawet jeżeli windykator zachowuje się powierzchownie jak policjant (wymowa, wyraz twarzy, mimika, marszczenie brwi i ciskanie gromów spojrzeniami). Windykator nie posiada też jakiejś oskarżycielskiej mocy w rodzaju prokuratora.

Przeczytaj też: „czy prokurator może wydać wyrok” – dwie odpowiedzi – dwie prawdy

Firma windykacyjna, windykatorzy są  poniekąd jak pan Heniek złota rączka z naprzeciwka który nie jest hydraulikiem ani ślusarzem z zawodu, ale za flaszkę cieknący kran naprawi i nowy zamek do drzwi wstawi. Różnice są takie, że firma windykacyjna za flaszkę „robić” nie będzie tylko za niemałą prowizję (oby tylko od odzyskanych kwot) i nie wiadomo, czy pieniądze odzyska. Pan Heniek natomiast dba o swą reputację na osiedlu jako złota rączka i nie odpuści dopóki nie naprawi.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

21/10/2011

kategoria: windykacja

1 komentarz do 'Firma windykacyjna a pan Heniek z naprzeciwka'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Firma windykacyjna a pan Heniek z naprzeciwka'.

  1. Firmy leasingowe często przerzucają koszty windykacji na klientów, np. jak jest wypowiedziana umowa i jedynym sposobem jest spłata całości zadłużenia i procentowa prowizja dla windykacji.

    Takie coś jest niezgodne z prawem, dłużnik musi się zgodzić na takie coś. Najlepszym wyjściem jest zapłacenie całości kwoty plus prowizję a po wznowieniu umowy pismo do leasingu z żądaniem zaksięgowania tamtej wpłaty na bieżące raty leasingowe. I tak się dzieje.

    DG

    24 Paź 11 18:19

Skomentuj