Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak umorzyć kredyt u komornika”

komentarze 3

Niektórzy błędnie przypisują komornikom władzę, której oni nie mają. Tym razem ktoś wpisał w wyszukiwarce pytanie – „jak umorzyć kredyt u komornika”. Komornik nie jest uprawniony do umarzania długu a w zakresie postępowania egzekucyjnego działa (powinien działać) w granicach wniosku wierzyciela, jest tym wnioskiem związany.

Czyli też jeżeli dłużnik chce się dogadać z komornikiem, to uderza pod zły adres, bo powinien dogadywać się z wierzycielem. Tak, wiem, nieformalnie dłużnik może czasem wpłynąć w jakimś tam stopniu na komornika (dopóki wierzyciel się nie zdenerwuje, co tak długo to trwa), ale formalnie – nie.

Umorzyć dług może tylko wierzyciel a więc umorzyć kredyt może bank a nie komornik ale jeszcze nie słyszałem o tym, żeby bank umorzył komuś kredyt. Komornik to może umorzyć postępowanie egzekucyjne jako bezskuteczne ale dług pozostaje i wierzyciel może znowu skutecznie wnieść o przeprowadzenie egzekucji przez komornika.

Natomiast co do dogadywania się dłużnika z komornikiem, w tym co do kumoterskiego a nawet korupcyjnego dogadywania się na szkodę wierzyciela, to kiedyś było łatwiej, bo była ścisła rejonizacja. Komornik miał swoje wyznaczone ulice i inny komornik nie wchodził mu w paradę i wzajemnie nie. Obecnie takiej rejonizacji już nie ma a komornicy rywalizują między sobą o klienta – wierzyciela. Czasem na moją firmową skrzynkę mailową otrzymuję oferty współpracy od niektórych z nich (nie powinni tak napraszać się). Jeżeli komornik umorzy postępowanie egzekucyjne z powodu bezskuteczności a wierzyciel będzie podejrzewał zmowę, to może skierować wniosek egzekucyjny do innego komornika. I jeżeli np. poprzedni komornik napisałby wierzycielowi że dłużnik nie jest właścicielem nieruchomości a drugi komornik ustali że dłużnik ma nieruchomość, to ten pierwszy może mieć nie lada problem, między innymi na dywaniku u prezesa sądu rejonowego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/10/2011

kategoria komornik

Komentarze do '„jak umorzyć kredyt u komornika”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak umorzyć kredyt u komornika”'.

 1. Ja znam człowieka, któremu bank umorzył połowę kredytu. Połowa ta wynosiła 40.000 PLN. Oczywiście potem dostał z banku PIT z wykazanym przychodem w wysokości 40.000 PLN, więc musiał zapłacić podatek dochodowy od 40.000 PLN.

  Rex

  17 Paź 11 10:37

 2. Pewnie dał łapówkę dyrektorowi banku albo to jego kolega był. Przez takie umorzenia depozyty nasze w bankach są niżej oprocentowane.

  Anonim

  17 Paź 11 11:06

 3. Rozczaruję Cię – ani jedno, ani drugie. I wiem to na 100%. Także w tym wypadku spiskowa teoria dziejów nie znajdzie zastosowania…

  Rex

  17 Paź 11 11:44

Skomentuj