Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„gdy nieruchomość nie ma KW czy komornik namierzy ją”

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce takie pytanie – „gdy nieruchomość nie ma KW czy komornik namierzy ją”. Nieruchomość, która nie ma założonej księgi wieczystej (KW) nie będzie siłą rzeczy figurować w centralnym systemie ksiąg wieczystych a więc namierzenie takiej nieruchomości bez KW może być bardzo trudne. Jednak każda nieruchomość, bez względu na to czy ma KW czy nie, ujęta jest w jakiejś ewidencji a więc albo w rejestrze gruntów wydziału geodezji urzędu miejskiego (urzędu gminy, starostwa powiatowego) albo w ewidencji spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej.

Komornik może więc wystosować zapytania do wspomnianych rejestrów lokalnych, czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości. Skieruje jednak takie zapytania zapewne tylko do tych rejestrów które dotyczą nieruchomości w rejonie (regionie) w którym dłużnik zamieszkuje, w którym ma siedzibę. Z pewnością nie będzie jednak wysyłał może setek zapytań do urzędów gminy, miasta i do starostw powiatowych na terenie całej Polski. A nie można wszak wykluczyć tego, że dłużnik zamieszkujący na przykład w Gdańsku ma mieszkanie w Przemyślu. Gdyby taka nieruchomość miała założona księgę wieczystą, to namierzyłby ją automatycznie poprzez wspomniany centralny system ksiąg wieczystych w wersji elektronicznej, a tak, to pozostaje szukanie „na piechotę” i nikłe prawdopodobieństwo ustalenia takiej nieruchomości gdzieś tam hen w Polsce.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.3]

15/10/2011

Komentarze do '„gdy nieruchomość nie ma KW czy komornik namierzy ją”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„gdy nieruchomość nie ma KW czy komornik namierzy ją”'.

 1. To nie ma sposobów na namierzenie takiej nieruchomości, tylko przypadek?

  Zbychu

  15 Paź 11 21:51

 2. Czasem wywiadownia może pomóc, maja swoje sposoby. Czasem wystarczy tylko sprawdzić czy i gdzie dłużnik mandaty płaci poza terenem na którym mieszka… Czasem miejsce urodzenia sprawdzić wystarczy albo w którym urzędzie skarbowym został mu nadany NIP.

  admin

  16 Paź 11 06:39

 3. No przecież admin napisał wyraźnie – jeżeli nieruchomość nie ma elektronicznej KW, to pozostaje poszukiwanie „ręczne”, czyli żmudne pisanie przez komornika dziesiątek zapytań do ww. ewidencji, rejestrów itd.

  Jeżeli jesteś wierzycielem, który wie, że dłużnik jakąś, gdzieś nieruchomość jednak ma, możesz zlecić takie poszukiwanie nieruchomości komornikowi, ale nie zdziw się, gdy ten zażąda od Ciebie pieniędzy na owe czynności.

  Oczywiście jak już znajdziecie majątek i dojdzie do egzekucji, to wszystko Ci się zwróci. Jeżeli nie – poniosłeś kolejne koszty, których możesz już nigdy nie odzyskać…

  Rex

  15 Paź 11 22:04

Skomentuj