Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornicy biją? Lombard i weksle.

komentarzy 13

Taki też mail: Pozwalam sobie napisać dzisiejszego maila w związku z wczorajszą rozmową telefoniczną którą przeprowadziłem z osobą z Państwa firmy.
Niestety z jakichś powodów została ona przerwana natomiast później nie mogłem już dodzwonić się na Państwa numer.

Postaram się w skrócie opisać sprawę w związku z którą kontaktuję się z Państwem:

Przed kilkunastu laty, prowadziliśmy w … rodzinną firmę której jedną z przedmiotów działalności było prowadzenie lombardu.
Po tamtych czasach pozostała nam dość spora ilość (ponad kilkanaście) niedokończonych rozliczeń z naszymi dłużnikami.

Są to sumy od kilku do ponad kilkuset tysięcy złotych. Część z nich posiada już nawet sądowe tytuły wykonawcze, a wszystkie zabezpieczone są wekslami in blanco podpisanymi zarówno przez głównych pożyczkobiorców jak i ich poręczycieli.
Jak wiemy duża część z naszych dłużników posiada obecnie różnego typu majątek (na przykład nieruchomości), tak więc teoretycznie jest z czego odebrać należne nam pieniądze.

Z wczorajszej rozmowy telefonicznej wiem, iż są Państwo bardzo zajęci, mimo tego jednak bylibyśmy w stanie poczekać nawet kilka miesięcy do czasu kiedy byliby Państwo w stanie zając się naszymi sprawami.
Nie ukrywam iż ogólne warunki współpracy o których wspominaja Państwo na swojej stronie internetowej bardzo nam odpowiadają.

Bardzo proszę więc o kontakt w celu ewentualnego umówienia się co do następnych kroków.

Lombard i weksle? A ja myślałem że lombard udziela pożyczek pod zastaw i jak pacjent pożyczki nie zwróci to lombard może sobie zabrać lub sprzedać zastawioną rzecz. A cóż to za zabezpieczenie – weksel?

Przeczytaj też: Zasady udzielania pożyczek przez lombardy

Ja naprawdę nie rozumiem – skoro Pan wie że niektórzy z dłużników posiadają obecnie majątek, to dlaczego nie skieruje Pan tych tytułów wykonawczych do komornika celem egzekucji? Podobne pytania retoryczne zadaję ostatnio coraz częściej w innych sprawach też. Czy komornicy biją wierzycieli? Mnie nic o tym nie wiadomo.

Przeczytaj też: Czy niektórzy komornicy biją?

Po co płacić firmie windykacyjnej prowizję skoro ma się tytuł wykonawczy w ręku a dłużnik ma majątek. Aha, Pan może to jeden z tych, co myślą że komornik też pobiera prowizję od wierzyciela, jak firma windykacyjna. Nie, komornik pobiera prowizję (opłata stosunkowa się nazywa) tylko od dłużnika.

Do firmy windykacyjnej to się kieruje sprawę raczej na etapie przedsądowym albo już po bezskutecznej egzekucji komorniczej a nie tak jak Pan chce zrobić.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

05/10/2011

kategoria: lombardy

Komentarze do 'Czy komornicy biją? Lombard i weksle.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy komornicy biją? Lombard i weksle.'.

 1. A czym jest według Ciebie weksel jak nie zabezpieczeniem?

  Anonim

  5 Paź 11 11:43

 2. Jest zabezpieczeniem? A mógłbyś mi wytłumaczyć w jaki sposób zabezpiecza odzyskanie długu? Nie chodzi mi o to jak ułatwia, czasem przyśpiesza otrzymanie tytułu wykonawczego tylko o to jak weksel zabezpiecza odzyskanie długu. No wiesz, że pieniądze wracają do wierzyciela który ma weksel od dłużnika. Jak?

  admin

  5 Paź 11 13:19

 3. Nie obraź się ale chyba już każdy gimnazjalista wie że weksel to mocne zabezpieczenie pożyczki. To są podstawy, poszukaj sobie w internecie o wekslach.

  Anonim

  5 Paź 11 13:50

 4. Panie Anonim, jak poczytasz więcej wpisów i komentarzy do nich na tym blogu, to będziesz wiedział o czym Admin pisze.

  Tak naprawdę zabezpieczeniem jest majątek ruchomy i nieruchomy, z którego można prowadzić egzekucję. Z weksla tego nie zrobisz, bo to tylko zapis, który coś stwierdza\potwierdza, ale nie daje 100% możliwości odzyskania należności.

  Poza tym weksle przestały być środkiem „płatniczym” bo do zera spadła ich płynność. Kiedyś wekslami się płynnie obracało i były zaufanym zamiennikiem gotówki. Teraz to już tylko świstek papieru.

  Oczywiście lepiej mieć weksel niż go nie mieć, ale w żaden sposób nie zabezpiecza on wierzycielowi odzyskania swoich pieniędzy.

  Rex

  5 Paź 11 14:17

 5. Edit: Oczywiście lepiej mieć weksel niż go nie mieć, ale w żaden sposób nie zabezpiecza on wierzycielowi możliwości odzyskania swoich pieniędzy.

  Rex

  5 Paź 11 14:18

 6. Ej gdzie to jest taki lombard że przychodzisz, wystawiasz weksel i dostajesz gotówkę do ręki?

  Zapewniam że żulki z mojej okolicy ustawią się w kolejce błyskawicznie.

  Mądry

  5 Paź 11 14:21

 7. @Mądry – pewnie nie tylko w Twojej 🙂

  Rex

  5 Paź 11 14:33

 8. Za to weksle chętnie kupują łysi jak chcesz załatwić sprawę inaczej z dłużnikiem.

  Mądry Komisarz Rex

  5 Paź 11 15:53

 9. A jak nie załatwią z dłużnikiem bo autentycznie nie będzie miał kasy, to mogą załatwić sprawą „inaczej” z samym wierzycielem tj. „zbywcą” długu.

  admin

  5 Paź 11 17:05

 10. Panowie, pax, pax 😉

  Weksel jest zabezpieczeniem tak samo jak inna pisemna umowa. Pozwala „dobrać” się do majątku dłużnika zazwyczaj szybciej niż z innych umów.

  No i sam weksel też może być zabezpieczony np. hipotecznie, więc mówienie, że weksel jest be, a hipoteka jest cacy, to nieporozumienie 😉 Wszystko zależy od tego kto wystawił weksel i jak go zabezpieczył.

  Przypominam również, że z jednego weksla może odpowiadać więcej jak jeden dłużnik.

  Odnośnie braku płynności weksli – wynika to z faktu, że obecnie nikt weksli nie wystawia (pomijam wynaturzenia typu „weksle in blanco”, których słusznie nikt nie kupuje, bo skąd ma wiedzieć, że został wypełniony zgodnie z porozumieniem?)

  Jednakże zapewniam, że gdyby weksel był środkiem płatności kreowanym przez duże i znane firmy, to płynność takich papierów byłaby duża (wszak co można by zarzucić bezwarunkowej obietnicy zapłaty złożonej, przykładowo, przez Telekomunikację Polską i dodatkowo podżyrowaną (indos) przez 5 kolejnych firm w łańcuszku?

  Natomiast jeśli ktoś przyjmuje weksle od kogoś, kto nie ma NIC, i sądzi, że weksel sam w sobie coś mu da, no to źle o nim świadczy, tyle tylko powiem 🙂

  Pozdrawiam, a w sprawie weksli zapraszam do mnie 🙂 remitent.pl

  Lech

  5 Paź 11 20:31

 11. @Lechu, Ty jesteś specem i wiemy o tym 🙂 Z Twojej strony regularnie korzystam 🙂

  Specjalnie w swojej wypowiedzi odniosłem się do płynności weksli. Kiedyś płynne były, dzisiaj nie są i raczej nie będą. Przynajmniej nic na to nie wskazuje.

  Po drugie nie zawsze będziesz wiedział czy remitent coś ma w swoim majątku, czy nie 🙂 Jak zwykle – dom, auto i pieniądze mogą być na żonę, brata lub siostrę, a remitent może być goły jak święty turecki. I nic nie zrobisz, bo musiałbyś o tym wszystkim wiedzieć, a nie zawsze się tak da…

  Rex

  5 Paź 11 22:01

 12. Ty mi tu nie kadź 😉

  Jak remitent „nic nie ma, nie wiadomo co ma”, to rzeczywiście wartość takiego zabezpieczenia jest ułudna.

  Jeśli natomiast dałbym Ci na zabezpieczenie weksel wystawiony przez Skarb Państwa, choćby nawet był to Skarb Państwa Grecji, to czy stwierdziłbyś, że jest to „żadne zabezpieczenie”?

  Ergo: weksel może być uznany za realne zabezpieczenie, jeśli ma przynajmniej 1 wypłacalnego dłużnika.

  Powtórzę o płynności – aby weksel mógł być płynny, musi najpierw być wystawiony. Jak już weksle znów zaczną być wystawiane (a nie spocznę, póki nie będą 🙂 ), to i handel nimi odżyje.

  Firmy windykacyjne rozwiązują swoje łamigłówki z zakupem wierzytelności z faktur przez cesje, a przecież prostsze i praktyczniejsze rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.

  Weksel nie dlatego nie jest stosowany, ponieważ nie ma takiej potrzeby, czy że obecnie są lepsze sposoby. Nie ma. Jedynym powodem niestosowania weksli jest BRAK WIEDZY.

  Lech

  5 Paź 11 22:44

 13. @Lechu, wiedzy na temat weksli brakuje i to na pewno. Zanim nie znalazłem Twojej strony też posiadałem dość okrojoną wiedzę na ich temat. Teraz to się zmieniło i nadal wracam do Twojej strony, wiedzę poszerzając 🙂

  Rex

  6 Paź 11 00:20

Skomentuj