Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„dlaczego komornik nie odzyskuje długów”

komentarzy 9

Jakiś chyba rozgoryczony bo niezaspokojony (tak, „zaspokojenie” to określenie formalne także w tym kontekście) pyta w internecie – „dlaczego komornik nie odzyskuje długów”.

Przeczytaj też: Dlaczego egzekucje komornicze bywają bezskuteczne?

Dlatego, że dłużnik nie ma żadnego majątku, żadnych dochodów, lub nic o takowych nie wiadomo (pracuje na czarno, ma konto bankowe w jakimś mało znanym spółdzielczym banku itd.)
Dlatego że nikt nie chciał kupić na licytacji nieruchomości dłużnika albo samochodu albo telewizora, itp. Na podstawie praktyki w moich sprawach widzę, że w większości spraw postępowania egzekucyjne są bezskuteczne. Skuteczne są mniej więcej w 30-40%. Spraw zaś w swej karierze prowadziłem już około 10 tysięcy. Wierzyciel powinien pamiętać o tym, że to on powinien wskazać komornikowi majątek dłużnika a komornik formalnie jest tylko od tego aby zająć majątek i sprzedać na licytacji (jeżeli zajął coś innego niż pieniądze, bo wtedy sprawa prosta i miła). Pomimo tego, można zlecić komornikowi poszukiwanie majątku i wówczas sprawdzi on w urzędach czy dłużnik coś posiada. Jednak takie sprawdzenia nie dają gwarancji że dłużnik nie ma czegoś co nie jest w urzędowej ewidencji. Pamiętajmy też o tym, że oprócz egzekucji komorniczej dostępne są też nie kolidujące z prawem inne formy windykacji jak np. coraz skuteczniejsze wywieranie presji na dłużnika poprzez rejestr długów czy zgłoszenie podejrzenia oszustwa do prokuratury.

Przeczytaj też: Najskuteczniejszy komornik w Polsce

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

03/10/2011

kategoria komornik

Komentarze do '„dlaczego komornik nie odzyskuje długów”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„dlaczego komornik nie odzyskuje długów”'.

 1. I dlatego że czasami komornicy są w zmowie z dłużnikami.

  Pies

  3 Paź 11 15:41

 2. Pozwolę sobie stwierdzić, że takie uwagi jak Twoja zazwyczaj wypływają z ust osób które nie bardzo orientują się w możliwościach i ograniczeniach egzekucji.

  admin

  3 Paź 11 19:18

 3. Przecież widziałem czym taki „niewypłacalny” dłużnik jeździ. Nowa beema.

  Pies

  3 Paź 11 20:06

 4. Nowa Beema w leasingu?

  Rafał

  3 Paź 11 21:01

 5. Najprawdopodobniej właśnie w leasingu 🙂 Ale dłużnik nią jeździ, więc na pewno jego 🙂

  Rex

  3 Paź 11 21:11

 6. A propos, adminie, co z tą sprawą, co komornik zajął samochód w leasingu, a potem samowolnie go zwolnił?

  Lech

  3 Paź 11 23:44

 7. Tam chodzi o jakieś giętarki w leasingu. Dziękuję za przypomnienie, to sprawa mojej mamy, trzeba będzie wysłać wniosek o wyznaczenie terminu ich licytacji i zobaczymy, co odpisze komornik. 🙂

  admin

  4 Paź 11 03:48

 8. Tylko problem w tym, jeśli składa se w Kancelarii Komorniczej kilkanaście wniosków o zajęcie konretnych ruchomości, wykazując iż są we władaniu dłużnika i okreśłając ich dokładne cechy i położenie- DLACZEGO KOMORNIK NIC NIE ROBI? A może rzeczywiście czasami rzeczywiście warto mieć na uwadze, np. fakt, że dłużnik posiada już w kartotece wyrok za próbę wręczenia łapówki…

  ja

  11 Sie 12 19:27

 9. To zapytaj wówczas komornika, dlaczego nie zajmuje tych ruchomości. Zadzwoń i napisz, upomnij, przypomnij. Trudno odpowiedzieć na taki zarzut nie znając konkretnej sytuacji. Ja tam w te niby łapówki wręczane komornikom nie wierzę i to w sytuacji kiedy wierzyciel zawnioskował o zajęcie konkretnych ruchomości i wskazał, gdzie się znajdują. Jeżeli komornik nie zajmie ich i w końcu na przykład dłużnik je sprzeda, to wierzyciel egzekwujący może pozwać komornika o odszkodowanie z racji tego, że dług nie został wyegzekwowany a było z czego egzekwować – z ruchomości. Komornicy mają tego świadomość.

  admin

  11 Sie 12 19:55

Skomentuj