Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak udowodnić doręczenie listu zwykłego”

komentarze 4

Ktoś zapytał poprzez wyszukiwarkę – „jak udowodnić doręczenie listu zwykłego”. No, nie udowodnisz, adresat, załóżmy że dłużnik, może twierdzić że poczta nie doręczyła albo nawet że Ty nie wysłałeś. Dlatego lepiej wysyłać listy pocztą poleconą czyli za potwierdzeniem nadania. Jest to zresztą wymóg w przypadku np. przedsądowych wezwań do zapłaty pod kątem wystąpienia z pozwem o zapłatę, bo potwierdzenie nadania przesyłki musisz dołączyć do pozwu.

Jeżeli bardzo zależy Ci na tym, aby dłużnik zapoznał się z treścią wezwania do zapłaty, to możesz wysłać je pocztą poleconą oraz równolegle pocztą zwykłą. Dłużnicy dość często nie podejmują wezwań do zapłaty. Ja wysyłam wezwania przedsądowe tylko pocztą poleconą, nie wysyłam równolegle pocztą zwykłą bo niespecjalnie zależy mi na tym, aby dłużnik zapoznał się z treścią wezwania do zapłaty gdyż skuteczność takich wezwań, nawet z firmy windykacyjnej, jest niska, bardzo niska. Dłużnik może sobie nie podjąć wezwania, nic mu to nie da, bo takie wezwanie zwrócone do nadawcy po dwukrotnym awizowaniu przez pocztę, ma skutek doręczenia.

Co ciekawe, Poczta Polska chce też zarabiać na takich niepodjętych przez adresata i zwróconych do nadawcy pismach poleconych. Często listonosz przynosi mi zwroty i gdybym chciał je mieć (z adnotacjami o dwukrotnych awizowaniach na kopercie. np. „adresat nieobecny”) to musiałbym jeszcze raz zapłacić za ten list jak za polecony, wtedy otrzymałbym na pamiątkę albo może i na dowód dla sądu. Nie kolekcjonuję jednak takich zwrotów, wolę sobie kupić loda Magnum niż płacić za zwrot. Idzie więc taki list zwrócony do kasacji – zniszczenia na poczcie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.3]

13/09/2011

kategoria poczta

Komentarze do '„jak udowodnić doręczenie listu zwykłego”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak udowodnić doręczenie listu zwykłego”'.

 1. Z tymi doręczeniami to fajna rzecz, bo działa w obie strony. Kiedyś bank do mnie wysłał listem zwykłym jakieś tam powiadomienie, od którego biegł termin. Po tym czasie rozpoczął swoje procedury. Jak zrobiło się ciepło to udało mi się wszystko im przewrócić do góry nogami, bo nie mogli udowodnić, że zgodnie z ustawą prawo bankowe poinformowali mnie o zamiarze podjęcia pewnych czynności. Po prostu niemieli dowodu, że wysłali mi pismo. Nie wysłali ZPO tylko listem zwykłym i sporo ich to kosztowało. A co, życie to walka 🙂

  Rex

  7 Mar 12 22:39

 2. Witam .
  Ja mam taka sytuacje ze moj dlug zostal juz oddany do firmy windykacyjnej , firma wyslala 3 listy ostatni byl juz jako przedsadowe wezwanie do zaplty , ale po pierwsze bylo to wszystko wyslane listem zwyklym a po drugie wysylali to na moj adres pod ktory nie mieszkam juz z 5 lat , a go zmienialam w firmie w ktorej winna jestem pieniadze. Gdy tylko mama dala mi te listy od razu wieczorem zadzwonilam do windykacji zeby rozlozyli mi to na raty , i powiedziec ze list zostal wyslany na zly adres i dopiero go odebralam . Windykator w ogole mnie nie sluchal , wrecz powiedzial ze listy zostaly wyslane na dwa adresy czyli stary i ten pod ktorym mieszkam , a jezeli do mnie nie dotarl to mam isc na poczte i tam sie pytac o ten list .Poprosilam zeby mi to rozlozyli na raty a pan powiedzial ze dlug mam juz od marca i teraz juz nie moga mi tego rozlozyc na raty bo listy zostaly wyslane (listem zwyklym wiec nie maja dowodu doreczenia go do mnie ) i ze jego nie interesuje ze ja nie pracuje , mam to zaplacic w calosci . Do tego mi powiedzial ze jesli chce to juz dzisiaj moze wpisac ze tego nie splace , albo ewentualnie poczeka 4 dni (w tym jest weekend) i jezeli nie bedzie wplaty sprawe daja do sadu . i sie rozlaczyl . Nie dal mi nic wytlumaczyc , dogadac sie … nic kompletnie… czy tak mogl ze mna postapic ? ze ja dzwonie od razu po otrzymaniu listu a on do mnie z pretensjami ze jesli nie dostalalam tego na swoj adres pod ktorym mieszkam bo ze niby tu tez byly wysylane to mam isc na poczte i tam miec jakies pretensje…. Czy w ogole mogli przedsadowe wezwanie do zaplaty wyslac listem zwyklym , i czy bez potwierdzenia odbioru tego listu przeze mnie moga isc z tym do sadu ? Prosze mi pomoc…. Mam czas do poniedzialku do 31 sierpnia i nie wiem co zobic !

  Karolina Machnio

  28 Sie 15 10:23

 3. Dodam ze pod adresem pod ktorym nie mieszkam 5 lat moi rodzice nie mieszkaja tam tyle samo. Tylko ze jeszcze mama ma klucze tam od skrzynki poniewaz mieszkanie od nas kupili znajomi . i nie raz zagladala do skrzynki . i ostatni list ,,przedsadowe wezwanie do zaplaty bylo z 31 lipca tego roku

  Karolina Machnio

  28 Sie 15 10:24

 4. Żeby założyć o zapłatę sprawę w sądzie, wcale nie trzeba wzywać dłużnika do zapłaty. jak mimo tego wierzyciel wysyła wezwania do zapłaty to mając nadzieję na dobrowolna spłatę. Drugi powód wysyłania wezwania przedsądowego jest taki, że jeśli wezwanie nie zostało wysłane to sąd na wniosek pozwanego może nie zasądzić obowiązku zwrotu przez dłużnika kosztów procesowych na rzecz wierzyciela. W związku z tym drugim powodem, wezwanie powinno być wysłane poczta poleconą czyli za potwierdzeniem nadania.

  W opisywanym przypadku jak wiadomo, pani otrzymała wezwanie a telefonując do firmy (jeśli rozmowę nagrali) dała im dowód otrzymania wezwania.
  Jak już jednak napisałem, bez wezwania też mogą sprawę w sądzie ząłożyć skoro termin zapłaty minął.

  admin

  28 Sie 15 10:35

Skomentuj