Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może znaleźć nowy rachunek bankowy”

komentarze 4

Ktoś zapytał – „czy komornik może znaleźć nowy rachunek bankowy”. Za automatu, że tak powiem, nie dowie się, nie ma żadnej centralnej bazy rachunków bankowych czyli czegoś na wzór CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców)  albo BIK.

Przeczytaj też: Jak często komornik szuka kont bankowych danego dłużnika

Może w ciemno powysyłać zajęcia do kilku lub więcej banków, o ile wierzyciel wpłaci komornikowi zaliczki na ten cel ale to raczej szukanie igły w stogu siana. Jeżeli na tenże nowy rachunek wpływa wynagrodzenie z pracy, to też może się o nim dowiedzieć. Jeżeli dłużnik płaci z tego nowego rachunku podatki i ZUS to tak samo. Może też komornik przyjść do firmy dłużnika i zerknąć na kopie faktur wystawionych kontrahentom przez dłużnika, spisać rachunek z faktury, wystosować zajęcie do banku a przy okazji zajęcia wierzytelności do kontrahentów widniejących na tych fakturach.

Mógłby jeszcze ewentualnie przejrzeć transakcje wychodzące na starym rachunku bankowym dłużnika (może dłużnik przelał pieniądze na nowy rachunek) ale nie wiem, czy ma do tego uprawnienia albo czy ma uprawnienia aby żądać od banku wykazu operacji na rachunku. Wydaje mi się że tak, bo choć jest to tajemnica bankowa, to bodaj na żądanie komornika prowadzącego egzekucję bank powinien ujawnić mu taką informację – czy pośród przelewów wychodzących jest przelew na inny rachunek właściciela rachunku.

P.S. O, patrzcie: „Bank w takim wypadku nie może odmówić udzielenia takiej informacji zasłaniając się tajemnicą bankową, jeżeli komornik uzasadni, że pozyskanie takiej informacji jest niezbędne do prawidłowego prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Albowiem art. 105 ust 1 pkt 2 lit. ł ustawy Prawo bankowe wprost zobowiązuje banki do ujawnienia komornikowi sądowemu informacji stanowiących tajemnicę bankową, jeżeli dotyczą one prowadzonego przezeń postępowania egzekucyjnego.” Źródło: Bezskuteczne postępowania egzekucyjne, rewindykacje…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

01/09/2011

Komentarze do '„czy komornik może znaleźć nowy rachunek bankowy”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy komornik może znaleźć nowy rachunek bankowy”'.

 1. Czasami jak Cię czytam to mam wrażenie, że podpowiadasz ludziom, jak chronić się przed sądami, komornikami i innymi 😉

  rnlp

  1 Wrz 11 09:18

 2. Przynajmniej w tym przypadku podpowiedziałem wierzycielom jak można ustalić nowy rachunek dłużnika, np. wnioskując do komornika o sprawdzenie historii transakcji na starym rachunku.

  admin

  1 Wrz 11 09:54

 3. A jak tam Ognivo? Któryś ze znanych wam komorników używa tego?

  Mądry

  1 Wrz 11 14:46

 4. Jak rozumiem, to w ramach OGNIVO zapytanie zostaje wysłane nie do wszystkich banków ale po kolei do wybranych?
  Jeden z komorników informuje na swej stronie www: http://www.komornikwkrakowie.pl/OGNIVO/

  admin

  2 Wrz 11 20:13

Skomentuj