Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„firma windykacyjna czy prawnik”

komentarze 3

Ktoś też wpisał w wyszukiwarce – „firma windykacyjna czy prawnik” – pewnikiem zastanawia się czy zlecić odzyskanie długu firmie windykacyjnej czy może lepiej radcy prawnemu albo adwokatowi. To zależy, bo jak Ci się bardzo spieszy, bo jeżeli brakuje Ci kasy, to możesz zacząć od firmy windykacyjnej, jeżeli akceptujesz to, że firma taka pobierze z odzyskanych pieniędzy prowizję (z Twoich pieniędzy które odzyskają bo nie mają prawa obciążać dodatkowo prowizją dłużnika). Być może uda się firmie windykacyjnej szybko odzyskać Twoje pieniądze, a być może nie i sprawa będzie musiała trafić do sądu.

Jeżeli zlecisz zajęcie się sprawą prawnikowi, to nie licz na to że będzie np. dzwonił do dłużnika prosząc o zapłatę, nie. Prawnik wyśle przedsądowe wezwanie do zapłaty i złoży pozew o zapłatę. Prawnikowi płacisz zastępstwo procesowe a na rachunek sądowy w NBP opłatę od pozwu, ale w przeciwieństwie do prowizji firmy windykacyjnej, masz prawo następnie ściągnąć te koszty od dłużnika – poprzez komornika. Komornik też pobiera coś w rodzaju prowizji (to się nazywa opłata stosunkowa ale nie ma nic wspólnego z usługami seksualnymi), ale pobiera ją od dłużnika. Komornik więc, to jest gość z klasą i z zasadami a nie tam jakiś windykator (nie pies ni wydra).

Z kolei nie wiemy, czy komornik ściągnie pieniądze od dłużnika, ale jeżeli nie, to możesz … no właśnie, zlecić sprawę firmie windykacyjnej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

29/08/2011

kategoria windykacja

Komentarze do '„firma windykacyjna czy prawnik”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„firma windykacyjna czy prawnik”'.

 1. Ale firma windykacyjna też może pchnąć sprawę do sądu?

  Anonim

  29 Sie 11 15:29

 2. No może, ale prowizję i tak płacisz. U mnie jest tak, że ja opłacam koszty procesu (moja firma windykacyjna) na moje ryzyko, ale ile jeszcze jest takich firm? Obawiam się że bardzo niewiele. Nie chce się reklamować, i tak nie mam tu na tym blogu linka do swojej firmowej www i chcę pozostać anonimowy tutaj, ale takie są fakty.

  admin

  29 Sie 11 16:01

 3. Przedsiębiorca albo jego pracownik, szczególnie gdy nie ma na etacie radcy prawnego, powinien potrafić samodzielnie windykować przynajmniej bezsporne należności. Dzięki temu może mieć pełną kontrolę nad przebiegiem postępowania windykacyjnego, ale też może zaoszczędzić kupę pieniędzy, nie wydając ich na prowadzenie sprawy przez firmę windykacyjną albo przez kancelarie prawną. Jak chodzi o zlecenie prawnikowi przeprowadzenia sprawy o zapłatę przed sądem, to poniesione koszty zostają ujęte w tytule wykonawczym jako te które można egzekwować od dłużnika. Problem jednak leży często w tym, że należności nie da się wyegzekwować od dłużnika wobec czego i koszty procesu które poniósł wierzyciel, pozostaną nieodzyskane. I tu często firmy windykacyjne jako jedyne mogą pomóc.

  Anonim

  23 Lut 13 19:48

Skomentuj