Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„dostęp komornika do BIK”

komentarzy 8

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „dostęp komornika do bik”. Jak to przeczytałem, to pierwsze co powiedziałem do siebie to „a na co mu to?!”  – na cholerę komornikowi wiedzieć czy dłużnik jest w BIK? Wiem, że komornicy nie mają dostępu do BIK.

Zacząłem się jednak zastanawiać, czy to nie szkoda że nie ma dostępu do BIK, bo w BIK figuruje też osoba która ma kartę kredytową, nawet jeżeli debet jest niewykorzystany i w pogotowiu. Wydaje mi się że taki postawiony przez bank do dyspozycji posiadacza karty kredytowej debet jest „egzekwowalny” – komornik może coś takiego zająć jako środki dłużnika. Nie jestem jednak pewien, jak nie zapomnę, to jutro zapytam jakiegoś znajomego komornika.

Przeczytaj też: „czy komornik może zająć konto z debetem”

P.S. A i łatwiej mógłby wtedy komornik namierzyć konto dłużnika bo jest szansa niemała, że w banku gdzie ma wzięty kredyt, ma i konto bankowe…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

29/08/2011

kategoria: komornik

Komentarze do '„dostęp komornika do BIK”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„dostęp komornika do BIK”'.

 1. Egzekucja z podstawionego do wykorzystania debetu? Nie uwierzę dopóki nie zobaczę, a już w ogóle to by było sprzeczne z jakimikolwiek zasadami logiki i myślę że do obalenia w sądzie.

  Przecież to byłby absurd, środki podstawione w debet są środkami banku, a przecież bank nie jest dłużnikiem!

  To tak jakby osoba A – właściciel mieszkania, wynajęła mieszkanie osobie B – dłużnikowi którego ściga komornik. Oczywiste jest że komornik nie może zająć owego mieszkania za długi B, tylko dlatego że B dysponuje tym mieszkaniem, bo należy ono do A.

  Anonim

  29 Sie 11 22:57

 2. Argumentacja jest taka: skoro dłużnik ma prawo żądać wypłaty od banku kwoty X (czy to z rachunku karty kredytowej, czy z debetu), to uprawnienie takie ma również wierzyciel dłużnika. Ale osobiście też nie praktykowałem takiego zajęcia, a jako dłużnik byłbym jemu przeciwny.

  Lech

  30 Sie 11 00:29

 3. Nie mam czasu zbytnio dociekać, dzwoniłem do jednego komornika, to mi powiedzieli że, że mogą na mój wniosek dokonać zajęcia (chyba nie tyle pisząc w zajęciu konkretnie, że chodzi o debet na karcie, co po prostu wierzytelności w danym banku ale cytuję „zobaczymy co bank nam odpisze, bo może uznają że na karcie debet do wykorzystania nie podlega zajęciu”. 🙂

  admin

  30 Sie 11 10:44

 4. Nie dawało mi to jednak spokoju i zadzwoniłem do ING Bank Śląski. Tam dowiedziałem się (podobno info z działu zajęć egzekucyjnych z którym kontaktowała się pani konsultantka), że środki kredytowe udostępnione przez bank NIE podlegają zajęciu.

  admin

  30 Sie 11 11:01

 5. P.S. Plus dla ING Bank Śląski za bezinteresowną uczynność, powiedziałem szczerze że to na bloga mi jest potrzebne.

  admin

  30 Sie 11 11:02

 6. Zajeciu podlegaja aktywa, zas debet aktywem nie jest (no chyba, ze banku 😉

  PogromcaWspolnot

  30 Sie 11 14:05

 7. Zdaje się, (z naciskiem na „zdaje mi się”), że to się w którymś momencie zmieniło (tj. kiedyś można było zajmować „z debetu” a teraz nie) A bezpośrednią przyczyną były same banki. Bo zdarzały się takie sytuacje:

  1. Klient otwierał darmowe konto
  2. Bank dawał mu debet (ale klient się nie zadłużał)
  3. klient zapominał o tym koncie (bo było darmowe więc nie zwracał uwagi)
  4. konto przestawało być darmowe (ale klient się o tym nie dowiedizał)
  5. bank pracowicie naliczał opłaty wchodząc w debet
  6. po jakimś czasie przypominał klientowi, że ma wykorzystany pełny debet …

  kjonca

  31 Sie 11 07:10

 8. Ja myślałem że można zająć debet. Kiedyś jednego prawnika zapytałem, czy jeżeli ktoś podpisał umowę pożyczki i dajmy na to że w ciągu 7 dni pożyczkodawca ma przelać mu kwotę pożyczki, to czy komornik może wysłać do pożyczkodawcy skuteczne zajęcie tejże pożyczki, czyli żeby pożyczkodawca nie przelewał jej pożyczkobiorcy ale komornikowi (prowadzącemu egzekucję przeciwko pożyczkobiorcy). Prawnik powiedział, że tak komornik może zająć te środki na poczet spłaty długu którego egzekucję prowadzi.

  admin

  31 Sie 11 08:49

Skomentuj