Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak ustalić siedzibę komornika”

komentarzy 6

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „jak ustalić siedzibę komornika”. Rozumiem, że chodzi o ustalenie, który komornik jest miejscowo właściwy do prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi. Wierzyciel może sobie wybrać komornika z terenu całej RP, czyli np. mając dłużnika w Gdańsku, może sobie wybrać do egzekucji komornika np. z Przemyśla. Jednak komornik który nie jest właściwy miejscowo, nie będzie mógł prowadzić egzekucji z nieruchomości dłużnika (w miejscu, miejscowości zamieszkania dłużnika). Z powodu odległości też, utrudniona będzie egzekucja z ruchomości dłużnika – wizyty komornika w mieszkaniu, w firmie dłużnika.

Dlatego też ja staram się odszukać komornika właściwego miejscowo. Czasem nastręcza to problemy. Jest np. dłużnik w jakiejś małej, wyizolowanej wsi. Sprawdzam w internecie, co to za gmina i powiat i dzwonię do komornika w mieście powiatowym z pytaniem, czy to jego rewir. A ten mi na to że nie, nie jego. Czasem wskaże który komornik jest właściwy ale czasem jest to błędne wskazanie. I bywa tak, że jeszcze muszę kilka telefonów wykonać np. do komornika lub izby komorniczej w mieście wojewódzkim, żeby dowiedzieć się, który komornik jest właściwy miejscowo.

W dużych miastach też bywają z tym problemy, bo to nie jest tak że każdy komornik np. w Warszawie albo nawet w Szczecinie jest właściwy miejscowo dla całego miasta. Są podziały z grubsza na dzielnice. W takich miastach to od razu dzwonię najpierw do izby komorniczej i pytam, który komornik jest właściwy dla danego adresu.

P.S. Aha, byłbym zapomniał. Czasem nie idzie dodzwonić się do jakiejś izby komorniczej a u komornika którego sobie wstępnie wytypowałeś, że to on może być właściwy miejscowo, jest tylko informacja na sekretarce automatycznej, że przez telefon informacji nie udziela się i nikt żywy nie odbiera telefonu…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.7]

28/08/2011

kategoria komornik

Komentarze do '„jak ustalić siedzibę komornika”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak ustalić siedzibę komornika”'.

 1. Przecież ustalenie komornika to sprawa dziecinnie prosta. Najpierw się patrzy, który sąd rejonowy jest właściwy dla tej wsi, czy dzielnicy, a potem wybiera dowolnego komornika działającego przy tym sądzie rejonowym.

  Lech

  28 Sie 11 13:12

 2. Można i tak, ale z tym też może być problem.

  admin

  28 Sie 11 14:05

 3. Jaki problem? 🙂

  Lech

  28 Sie 11 15:19

 4. Jak masz jakąś wieś, to może być problem ze sprawdzeniem, pod który sąd podlega. To znaczy nie mniejszy problem niż bezpośrednie ustalenie komornika, wcześniej czy później można ustalić (po kilku telefonach), ale jak ktoś nie ma wprawy, to może potrwać. Można zadzwonić do sołtysa jak jest telefon w internecie, ale może nie odbierać, bo jest w polu. Można zadzwonić do sklepu jakiegoś w tej wsi, ale nie wiadomo, czy sprzedawczyni będzie wiedzieć. Ja innego pomysłu w takiej sytuacji nie mam, jak tylko wpisanie w Google kombinacji „komornik + nazwa wsi” albo jak chcesz to „sąd rejonowy + nazwa wsi”. Jeżeli na stronie www komornika albo sądu jest ta wieś wymieniona jako podległa pod tego komornika, pod ten sąd, to sprawa jasna, ale nie zawsze tak jest.

  A np. co do Warszawy, to dla kogoś z zewnątrz też może nie być proste ustalenie, bo nie wie, w jakiej dzielnicy jest dana ulica. Pamiętam np. że z mapki wynikało chyba że ulica jest dajmy na to że w Mokotowie a okazało się że sądem właściwym jest np. sąd dla Żoliborza.

  admin

  28 Sie 11 15:37

 5. Jak ma się wieś, to się patrzy, w jakiej jest gminie, potem się patrzy gdzie jest najbliższy sąd rejonowy i zazwyczaj ten sąd ma właśnie w swojej właściwości tę gminę. Generalnie ja z tym problemów nie miewam 🙂

  A z Warszawą to faktycznie i ja (mimo że tu mieszkam) mam problemy z przypisaniem ulicy do dzielnicy (właściwie gminy), bo nieraz granice administracyjne się rozmywają z „granicami zwyczajowymi”, czy też w ogóle zwyczajowe nazwy rejonów nie odpowiadają nazwom oficjalnym itp.

  Lech

  28 Sie 11 17:15

 6. Jak napisałem, ja tak sprawdzałem wieś – gmina – powiat ale bezpośrednio jak chodzi o komornika i nieraz okazywało się że komornik z miejscowości gminnej albo powiatowej nie jest odpowiedzialny za tą wieś. Możliwe jednak że w przypadku sądu takich niespodzianek nie ma.

  admin

  28 Sie 11 17:41

Skomentuj