Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co wymyślić w sprzeciwie od nakazu zapłaty”

komentarze 4

Komuś nie pasuje oddawać pieniądze w chyba bezspornej sprawie, bo zapytał w wyszukiwarce – „co wymyślić w sprzeciwie od nakazu zapłaty”. No, to zależy od inwencji. Ten krótki wpis dedykuję przyszłym wierzycielom (pożyczkodawcom, sprzedawcom na fakturę) jako ostrzeżenie, aby tak zadbali o udokumentowanie należności,  żeby mogli uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym a nie w upominawczym.

No, bo wystarczy że Twój dłużnik wpisze w sprzeciwie np. „… pożyczkę oddałem ale nie mam na to pokwitowania, prosiłem o nie po wręczeniu pieniędzy pożyczkodawcy ale ten nie wystawił mi pokwitowania. Wnoszę o przesłuchanie mnie i powoda na tę okoliczność. Wnoszę też o przesłuchanie świadka (kolegi sprzed sklepu pod którym pijemy razem jabole – przyp. admina)” – i … już przedłużył w ten sposób sprawę w sądzie nawet np. o pół roku albo i dłużej.
Tak, tylko tyle napisze w sprzeciwie i już bujasz się dalej ze sprawą przez dobrych kilka miesięcy. Sąd wyznaczy rozprawę, przesłucha ich i Ciebie, potem pewnie wyda wyrok na Twoją korzyść (ale niekoniecznie, bo świadek coś znaczy) a pozwany zażąda uzasadnienia orzeczenia i będzie ściemniał że wnosi apelację. Gdybyś natomiast uzyskał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, to pewnie dałby sobie spokój z wnoszeniem zarzutów od nakazu bo po pierwsze, on musi je opłacić w takim wypadku a pod drugie, komornik na Twój wniosek może dokonać zabezpieczenia roszczenia na majątku dłużnika (pomimo tego że wniesie on zarzuty).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

28/08/2011

Komentarze do '„co wymyślić w sprzeciwie od nakazu zapłaty”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co wymyślić w sprzeciwie od nakazu zapłaty”'.

 1. I do takiego postępowania nakazowego przyda się właśnie weksel. A i zarzut zapłacenia jakby traci na znaczeniu, bo powinno sie płacić za wydaniem dokumentu.

  Lech

  28 Sie 11 20:16

 2. Tak, weksel tu jak znalazł.

  admin

  28 Sie 11 20:22

 3. Sprytnie. Poradziłeś nieuczciwemu dłużnikowi pod pozorem ostrzeżenia wierzycieli.

  Anonim

  28 Sie 11 20:59

 4. Jak najbardziej w temacie, napisane przez sędziego:

  http://sub-iudice.blogspot.com/2011/08/poradnik-podsadnego-5-piszemy-sprzeciw.html

  Pozostałe części też ciekawe. Uwaga, gość pisze idiotoodpornie, więc rozwlekle.

  Meeijn

  2 Wrz 11 21:09

Skomentuj