Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego?

7 komentarzy

Pytanie: Wiem, że umorzenie postępowania egzekucyjnego może być z urzędu przez komornika ale też na wniosek wierzyciela. A czy dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Przeczytaj też: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego na wniosek dłużnika

Odpowiedź: Wniosek może złożyć ale nic z tego nie będzie 🙂 Jeżeli brak przeszkód prawnych do prowadzenia przez komornika postępowania egzekucyjnego, to zarazem brak podstaw do umorzenia na wniosek dłużnika. A przeszkody prawne, to albo gdy egzekucja toczy się pomimo braku tytułu wykonawczego w sprawie albo gdy istnieje prawomocny wyrok pozbawiający tytuł wykonawczy klauzuli wykonalności. W tych dwóch przypadkach dłużnik może skutecznie wnieść o umorzenie egzekucji ale nie w przypadku gdy brak jest przeszkód prawnych do prowadzenia egzekucji.

Przeczytaj też: Ugoda a zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego

Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie aby dłużnik skierował wniosek o umorzenie egzekucji do wierzyciela egzekwującego to znaczy aby wierzyciel zawnioskował o umorzenie lub chociaż o zawieszenie egzekucji. Oczywiście wierzyciel nie musi się na to zgodzić i najczęściej nie godzą się na to.

Przeczytaj też: Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 czerwca, 2022

Komentarze do 'Czy dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dłużnik może na etapie postępowania sądowego wnieść o umorzenie albo chociaż o rozłożenie spłaty na raty i wtedy trzeba o tym myśleć ewentualnie dogadywać się z wierzycielem zaraz po wydaniu przez sąd prawomocnego wyroku a nie gdy wierzyciel już przekaże sprawę komornikowi.

    Maga

    30 cze 22 o 12:41

  2. Dzień dobry

    Na wstępnie wielkie dzięki za prowadzenie takiego bloga – jest bardzo pomocy w sporze z machina biurokratyczną i pozwala jakoś się połapać w tym wszystkim.

    Mam następujące pytanie- po zamknięciu działalności zostałam z długami nie do spłacenia wobec hurtowni. Jest to kilkunastu wierzycieli. Nie posiadam majątku poza 1/6 nieruchomosci, od kilku lat pracuje za granicą, ale są to drobne na bieżące utrzymanie, do tego raz mam umowę a raz nie mam. Tylko jeden z wierzycieli podejmuje kroki wobec tej 1/6 nieruchomości. Reszta nie robi od trzech lat nic, poza skierowaniem sprawy do komornika. Czy w tej sytuacji powinni być „zmobilizowani” do działania pod rygorem umorzenia egzekucji przez komornika? Czy komornik sam nie powinien umorzyć egzekucji po takim czasie ze strony z tych „niezdeterminowanych”? Ilu czasu może trwać taki stan nic nie wnoszącej egzekucji?

    koba

    2 mar 24 o 13:40

  3. Dzień dobry. Przepisy nie określają terminu po jakim komornik powinien bezskuteczną egzekucję umorzyć. W Pani sprawie może jest / stać się tak, że zostaną oni przyłączeni do egzekucji z części nieruchomości prowadzonej na wniosek tego jednego wierzyciela. Do takiego przyłączenia potrzebny jest wniosek wierzyciela który chce się przyłączyć. Komornik prawdopodobnie poinformował ich o takiej możliwości a jak dotąd nie poinformował, to poinformuje.

    admin

    2 mar 24 o 14:46

  4. A co na to wierzyciel, który wniósł opłaty za oszacowanie takiego udziału? Będzie mógł żądać partycypowania w tym koszcie od pozostałych? To w sumie nie mój biznes, ale to trochę dziwne że niezainteresowani do tej pory mogą ot tak dołączyć „na gotowe”.

    koba

    2 mar 24 o 15:26

  5. Nie, wierzyciel który opłacił opis i oszacowanie nie ma prawa żądać od tych pozostałych wierzycieli zwrócenia mu części tych kosztów. Te jego koszty w przypadku sprzedaży nieruchomości będą mu zwrócone w pierwszej kolejności.

    admin

    2 mar 24 o 16:09

  6. Koszty zostaną zwrócone jeśli udział zostanie sprzedany, a jeśli nie zostanie sprzedany to kto je zwróci?

    koba

    3 mar 24 o 17:31

  7. Jeżeli nie zostanie sprzedany, to zwrotu kosztów nie otrzyma. Te koszty powiększają dług dłużnika.

    admin

    3 mar 24 o 17:59

Skomentuj