Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy data wysłania listu zwykłego jest datą doręczenia”

skomentuj

„czy data wysłania listu zwykłego jest datą doręczenia” – zapytał ktoś w internecie. Odradzam wysyłanie ważnych pism jako zwykłych, warto dołożyć ok. 2 zł. i wysłać go jako polecony czyli z potwierdzeniem nadania, to tak na marginesie. Odpowiadając zaś wprost na pytanie, to nie, data doręczenia to dzień w którym adresat przyjął przesyłkę od listonosza albo odebrał ją z poczty na podstawie awiza (tylko wtedy można mówić o dacie doręczenia a nie wtedy jak listonosz wrzuci zwykły list do skrzynki pocztowej).

Np. pozwany ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty licząc od daty doręczenia mu odpisu pozwu a nie od daty wysłania tegoż przez sąd. A na przykład powód ma czasem tylko 7 dni na odpowiedź na sprzeciw a nie wiadomo przecież jak długo list będzie „szedł” z sądu do powoda, z pewnością nie dojdzie do adresata tego samego dnia; może dojść doń nawet po 7 dniach, na przykład. Natomiast data nadania listu w placówce pocztowej czyli data stempla pocztowego uznawana jest za datę wniesienia sprzeciwu, odpowiedzi na sprzeciw, pisma procesowego, złożenia wniosku, odpowiedzi na pytanie konkursowe itd., w zależności od tego, czego dotyczy sprawa. Oczywiście sprzeciw albo odpowiedź na sprzeciw można też zostawić w biurze podawczym sądu.

Przy okazji, denerwują mnie i moich prawników 7-dniowe terminy odpowiedzi na sprzeciw. Czasem to naprawdę mało czasu. A czasem sądy wyznaczają 14 dni na odpowiedź na sprzeciw.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 5]

22/08/2011

kategoria poczta

Skomentuj