Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oszukał i nie ma nic na siebie

komentarze 4

Taki mail: Mam pytanie czy podjęlibyście dość trudnej sprawy? Mianowicie zostałem oszukany jak wiele innych ludzi przez firmę …, teraz oczywiście firma już nie istnieje. Kwota to 10.300zł. Właściciel dostał wyrok ale okazuje się że nic na siebie nie ma, tzn. przepisał wszystko co miał na teściów, ciotki i komornik niestety nic nie ściągnął. Zleciłem windykację firmie z Kielc, ale po rozeznaniu zrezygnowali i anulowali umowę, gdyż stwierdzili że gość ma takich prawników że nic się z niego nie ściągnie, mimo że mieszka w pięknej willi i jeździ najlepszymi autami. Stąd moje pytanie czy podjęlibyście się tej windykacji?

„Dostał wyrok” to brzmi jak skazanie, ale pewnie pisze Pan o wyroku cywilnym. Jak oszukał i innych też, to spróbuj Pan założyć sprawę karną. Jak Pan jesteś z innego regionu niż jest dłużnik, to byłoby dobrze wykazać (zaznaczyć) w zawiadomieniu do prokuratury że  umowę zawarłeś Pan z nim u Ciebie a nie u niego. Wtedy sprawę rozpatrywać będą organy ścigania właściwe miejscowo dla Twojej siedziby / miejsca zamieszkania.

Przeczytaj też: „do której prokuratury przy oszustwie”

Nie demonizujmy też możliwości prawników, jeżeli sprawa jest oczywista. Chodzi mi o to, że jeśli poprzepisywał składniki majątku na rodzinę po powstaniu długu i udaremniając w ten sposób zaspokojenie wierzyciela, to nie powinno być problemów ze skutecznym skorzystaniem przez Pana ze skargi pauliańskiej – uznania tych „przepisań” za bezskuteczne w stosunku do Pana.

Przeczytaj też: Udaremnienie egzekucji zanim komornik dokona zajęcia

Facet pewnie dalej działa w jakimś biznesie (choćby np. jako prokurent, pełnomocnik albo w szarej strefie), wpisz go do rejestru długów, do internetowej giełdy wierzytelności, może tym też coś wskórasz. Z tego co ostatnio obserwuję, to takich szczególnie chętnie sprawdzają partnerzy biznesowi, jeżeli dowiedzą się że taki owaki chce współpracować „niestandardowo” itp. Jak mieszka w pięknej willi i jeździ najlepszymi autami to na pewno coś robi.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

13/08/2011

kategoria: wyłudzenie

Komentarze do 'Oszukał i nie ma nic na siebie'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Oszukał i nie ma nic na siebie'.

 1. W „Polityce” z bieżącego tygodnia jest artykuł o detektywach zajmujących się wyszukiwaniem ukrytego majątku dłużników, również dla celów skargi pauliańskiej. Ciekawa jestem, czy usługi detektywistycze na tym akurat polu się przydają.

  Kalina Jarosławska

  13 Sie 11 15:55

 2. Jeżeli chodzi o ustalenie aktualnego majątku takiego dłużnika, to chyba najwyżej „średnio” ale jak chodzi o ten przepisany majątek to mogą być bardziej przydatni.

  admin

  13 Sie 11 16:39

 3. Skąd ja znam typ dłużnika, który mieszka w pięknej willi, ma samochód …. i właśnie po zajęciu komorniczym darował wszystko… dzieciom w akcie notarialnym 🙂
  I jak tu wytłumaczyć Wierzycielowi, że trzeba inwestować w kolejny proces?

  Katarzyna

  20 Sie 11 21:18

 4. To trzeba przedstawić jako dobra nowinę bo i tak jest faktycznie. A co byłoby gdyby to wszystko komuś sprzedał a nie darował dzieciom? Jak to mówią, byłoby pozamiatane.

  Zagaiłbym więc do klienta tak: „Panie Mandant (WordPress nie zna tego słowa – podkreśla na czerwono) majątku on już na siebie żadnego nie ma i myślałam ze wszystko stracone bo miałam niepotwierdzone informacje o tym, że on wszystko sprzedał komuś. Jednak darował a nie sprzedał i w takiej sytuacji można udać się do sądu z wnioskiem aby uznał te czynności darowania za bezskuteczne względem Pana…”

  admin

  20 Sie 11 22:42

Skomentuj