Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy za 30 tys. długu można pójść do więzienia”

komentarze 2

„czy za 30 tys. długu można pójść do więzienia” – ktoś wpisał w wyszukiwarce. Tak, za 30 tys. zł. długu jest się uprawnionym do pójścia do więzienia (a co, jakiś bank albo firmę pożyczkową naciągnąłeś?). Nawet za kilkaset złotych długu też można iść do więzienia; chyba w jednym wpisie pisałem o tym że widziałem wyroki kary pozbawienia wolności w zawieszeniu za kilkaset złotych dla dłużników jednej mojej klientki która chwaliła mi się (i wierzę) że ma znajomości w sekcji PG Komendy Miejskiej Policji. Takie wyroki są często z obowiązkiem naprawienia szkody poprzez zwrot pieniędzy pokrzywdzonemu i jeżeli skazany dłużnik nie naprawi tak szkody, to może faktycznie pójść do więzienia – kara może zostać „odwieszona”.

Nie panikujmy jednak zbytnio, bo żeby zostać skazanym na więzienie (w zawieszeniu lub bez zawieszenia) to dłużnikowi musi zostać udowodnione w postępowaniu karnym że dług zaciągnął wiedząc iż go nie zwróci i że co do tego wprowadził wierzyciela – pokrzywdzonego w błąd. Jeżeli więc ktoś od kogoś pożyczył pieniądze mając pracę i widoki na zwrot pożyczki, po czym za jakiś czas pracę stracił i nie może oddać pożyczki, to nie można mówić o przestępstwie oszustwa i karaniu go.  Albo gdy ktoś wziął na fakturę towaru za 30 tys. zł. i nie płaci tej faktury bo np. kilku jego klientów z kolei jemu też mu nie zapłaciło (trafił na nieuczciwych, ale wyszło to na jaw już po tym jak on zaciągnął ten dług na 30 tys. zł.) to też nie powinno się postawić mu zarzutu oszustwa.

Przeczytaj też: Windykacja na drodze karnej; wyłudzenie trzeba udowodnić

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

11/08/2011

kategoria: skazanie

Komentarze do '„czy za 30 tys. długu można pójść do więzienia”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy za 30 tys. długu można pójść do więzienia”'.

  1. no i jeszcze jedno, jak już wierzyciel ścigał „Nas” poprzez nakaz zapłaty i komornika, a następnie wystąpi do prokuratury, to już w zasadzie nie powinien sąd wydać wyroku z orzeczeniem o naprawieniu szkody, bo już sądowy nakaz zwrotu pieniędzy jest wydany.

    Szaf

    12 Sie 11 15:15

  2. Co do tego to mam wątpliwości czy nie powinien wydać (nie wyda) ale nie sprawdzałem więc nie twierdzę zdecydowanie. Funkcja wyroku karnego jest częściowo inna wszak od cywilnego bo ma przymusić skazanego dłużnika do naprawienia szkody. Nic pokrzywdzonemu wierzycielowi po wyroku karnym jeżeli nie ma w nim kary w zawieszeniu i obowiązku naprawienia szkody po rygorem (ewentualnego) wykonania tejże kary.

    admin

    12 Sie 11 15:46

Skomentuj