Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co zrobić gdy komornik zajął konto po zapłacie długu”

komentarzy 5

„co zrobić gdy komornik zajął konto po zapłacie długu” – zapytał ktoś poprzez wyszukiwarkę. W takiej sytuacji jak, sądzę, należałoby wezwać byłego wierzyciela do wystosowania wniosku do komornika o zwolnienie konta bankowego jak i o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Jeżeli komornik ściągnął z zajętego konta pieniądze, to dodatkowo były dłużnik powinien wezwać byłego wierzyciela do zwrotu pieniędzy. Jeżeli były wierzyciel nie wystąpi do komornika z wnioskiem o umorzenie egzekucji to należy wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne. Jeżeli były wierzyciel nie zwróci pieniędzy to należałoby go pozwać o ich zwrot z racji bezpodstawnego wzbogacenia się. Tak myślę. Do komornika też można wysłać stosowne oświadczenie wraz potwierdzeniem przelewu ale on wtedy zapyta się pisemnie byłego wierzyciela Twojego, czy ma zwolnić konto i umorzyć egzekucję.

Skądinąd mogą wystąpić dwa rodzaje przypadków. Pierwszy, to sytuacja w której Ty dopiero co przelałeś wierzycielowi należność, ale on załóżmy że kilka dni wcześniej wysłał do komornika wniosek egzekucyjny. Nie ma tu więc winy byłego wierzyciela. Jeżeli Ty dokonałeś zapłaty zanim komornik dokonał pierwszej czynności egzekucyjnej to komornik nie powinien obciążać Cię kosztami egzekucji. Chyba tak to jest.

A drugi przypadek, to sytuacja w której załóżmy że zapłaciłeś wierzycielowi dług kilka miesięcy temu a jemu potrzebna jest kasa i wysyła wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko Tobie choć wie, że długu już nie ma. To zapewne jest jakieś przestępstwo ale nie wiem dokładnie które, otwórz kodeks karny, poszukaj i spróbuj se przyporządkować. Może to wyłudzenie. Oczywiście możesz też żądać od niego zwrotu pieniędzy na podstawie bezpodstawnego wzbogacenia się ale może okazać się że Twój były wierzyciel jest nieściągalny. Takie potencjalne ryzyko niesie ze sobą płacenie długu na podstawie tytułu wykonawczego zanim sprawa trafi do komornika. Gdy bowiem komornik ściągnie dług, to tytuł wykonawczy pozostawia w aktach sprawy.

Jak zauważyłeś zapewne, w tym wpisie asekurowałem się – zaznaczałem że nie jestem pewien czy jest jak piszę, brałem temat na logikę (moją). Możesz upewnić się pytając jakiegoś komornika albo prawnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

08/08/2011

Komentarze do '„co zrobić gdy komornik zajął konto po zapłacie długu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co zrobić gdy komornik zajął konto po zapłacie długu”'.

 1. Co do drugiego przypadku – niestety, to nie jest przestępstwo. Pieniędzy ściągniętych przez komornika na poczet długu już zapłaconego można żądać od wierzyciela w ramach odszkodowania, łącznie z kosztami postępowania egzekucyjnego. Niezależnie od podstawy prawnej, sytuacja nie do pozazdroszczenia, bo odzyskać pieniądze może nie być łatwo z takim wierzycielem.

  Kalina Jarosławska

  8 Sie 11 11:31

 2. Irytujące to jest, że to nie jest przestępstwo, nawet jeśliby wykazać że były wierzyciel wiedział, że spłatę długu już otrzymał. I w sytuacji kiedy byłoby jasne że pokrzywdzony były dłużnik nie odzyska tych pieniędzy ponieważ ten pierwszy nie ma żadnego majątku o czym też wie.

  admin

  8 Sie 11 12:01

 3. Jest jak jest i nasuwa się myśl, że może lepiej zapłacić o te chyba 8% więcej (opłata komornicza za egzekucję z konta) i niech komornik ma tytuł wykonawczy w aktach sprawy, niż płacić wierzycielowi dobrowolnie po wydaniu nakazu albo wyroku i ryzykując to o czym piszemy.

  admin

  8 Sie 11 12:27

 4. To, o czym piszesz, zależy od rodzaju wierzytelności, i od podstawy prawnej, na której powstała. Nie zawsze wybór jest prosty 🙂

  Kalina Jarosławska

  8 Sie 11 12:31

 5. Przerabiam to ostatnio na żywym organizmie i tak – jest to irytujące. Nie jest tak, że dłużnik to ten zły, bardzo często wierzyciel ma sporo za uszami, a przepisy niestety nie dają dłużnikowi środków zapewniających szybką reakcję.

  Kalina Jarosławska

  8 Sie 11 12:28

Skomentuj