Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„skuteczna windykacja małej kwoty”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce temat – „skuteczna windykacja małej kwoty”. Pytanie z mojej strony, jaka kwota jest według Ciebie mała. Powiedzmy że chodzi o 900 zł. Jeżeli jakaś firma windykacyjna przyjmie taką należność do windykacji, to z pewnością nie z myślą uskuteczniania windykacji bezpośredniej, gdyż to za mała kwota i za mały potencjalny zysk z prowizji na to, aby wysyłać windykatorów (koszty paliwa, czas…).

Z rozmów z niektórymi klientami wiem, że właśnie takie niskie kwoty są dość skutecznie odzyskiwane przez rejestr długów. Z tej prostej przyczyny że dłużnik (często z autentycznymi kłopotami finansowymi a nie ze złą wolą) zwykle po prostu ma jeszcze na tyle pieniędzy na to ażeby zapłacić taki dług. A nikt nie chce wisieć w rejestrze nawet z takim relatywnie niskim długiem, bo tak naprawdę to sam nie wiem, co jest bardziej „wstydliwe” – dług 900 zł. czy dług 90.000 zł. No poważnie, bo w tym pierwszym przypadku ktoś może pomyśleć „ale skąpy i bezwstydny szmaciarz, 900 zł. długu ma, przecież to nie jest kwota warta figurowania w rejestrze długów i tyle to chyba każdy przedsiębiorca ma, żeby zapłacić a ten pewnie liczy na to że wierzycielowi nie będzie się chciało kierować pozwu o zapłatę”. A jak ktoś ma długu 90.000 zł. to już społeczny wydźwięk tego może być różny, tzn. wiadomo że takiemu klientowi nie warto udzielać kredytu kupieckiego ale można dywagować co do przyczyn takiego stanu rzeczy, dlaczego nie płaci i że może ma poważne kłopoty finansowe. Albo że jest oszustem na dużą skalę, wiem, ale jak to się mówi (czego nie popieram) jak kraść to miliony. 😉 Zwróćmy uwagę na pewnego rodzaju paradoks, że większym „szacunkiem” cieszyć się będzie złodziej który obrobił bank niż jakiś pier…lony złodziejaszek co ukradł jedynie papierosy z marketu. Co ja gadam; ten drugi żadnego szacunku za taki czyn miał nie będzie a ten pierwszy będzie chodził (siedział) w glorii sławy. No, a jak rejestr długów nie zadziała to pozew o nakaz zapłaty i do komornika. Tak właśnie może wyglądać skuteczna windykacja małych kwot, możesz ją sobie sam przeprowadzić.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

06/08/2011

kategoria windykacja

Komentarze do '„skuteczna windykacja małej kwoty”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„skuteczna windykacja małej kwoty”'.

 1. Witam a gdy nie uczciwa firma nie chce mi wypłacić przepracowanej kwoty ok 600-700 zł ?
  robiłem na czarno „okres próbny”
  mam numery tel. sms-y ,koszulkę roboczą z logiem firmy
  oraz adres zamieszkania
  Czy to będzie za mała kwota do windykacji ?
  a jeśli nie to jaki był by koszt ???
  z góry dziękuje
  Pozdrawiam

  pw

  13 Kwi 13 08:28

 2. Nie prowadzimy windykacji wynagrodzeń, ale można samodzielnie wnieść pozew o zapłatę. Tylko że trzeba udowodnić że się pracowało a nie np. na bezpłatnej praktyce było. Kwota – stawka „na czarno” w sms-ach przewija się i to jako już do wypłaty (po robocie)?

  admin

  13 Kwi 13 10:23

Skomentuj