Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co jest lepsze weksel czy umowa pożyczki”

komentarze 3

Ktoś też zapytał w wyszukiwarce o to – „co jest lepsze weksel czy umowa pożyczki”. No lepszy jest weksel bo z weksla uzyskasz nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym a na podstawie samej umowy pożyczki tylko nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Taki nawet nieprawomocny nakaz zapłaty w postępowaniu w nakazowym uprawnia Cię do złożenia do komornika wniosku o zabezpieczenie roszczenia na mieniu dłużnika, nawet też jak dłużnik wniesie zarzuty od nakazu. Natomiast wydany w upominawczym nie daje takich możliwości.

Moim zdaniem to niesprawiedliwe że umowa pożyczki nie daje szans na „nakazówkę”. Niesprawiedliwe w kontekście tego że na podstawie podpisanej przez dłużnika faktury możesz uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Pytam się, w czym umowa pożyczki podpisana przez pożyczkobiorcę jest gorsza od podpisanej przez nabywcę faktury? Umowa pożyczki zawierająca w sobie informację że np. „Podpisując niniejszą umowę pożyczki pożyczkobiorca kwituje otrzymanie wyżej wymienionej kwoty pożyczki” – w czym jest gorsza jako dowód długu w porównaniu z podpisaną przez nabywcę fakturą? W niczym nie jest gorsza, nawet jest lepsza. Pomimo tego, nakazówki na podstawie umowy pożyczki nie uzyskasz a na podstawie podpisanej faktury zazwyczaj otrzymasz, masz dużą szanse.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

05/08/2011

kategoria dowody

Komentarze do '„co jest lepsze weksel czy umowa pożyczki”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co jest lepsze weksel czy umowa pożyczki”'.

 1. W tym przypadku najlepiej umowa pożyczki zabezpieczona wekslem 🙂
  Ogólnie najlepiej jest, gdy umowa pożyczki zabezpieczona jest na hipotece lub jakimś innym składniku majątkowym – ruchomym lub nie.

  Rex

  5 Sie 11 10:32

 2. Tak jest, ale chciałem odpowiedzią ograniczyć się tylko do pytania, czyli albo albo. A o błędnym rozumieniu funkcji weksla przez rzesze wierzycieli pisałem nieraz i pewnie jeszcze napiszę. Jak chodzi o zabezpieczenie w dokładnym rozumieniu tego słowa (bo tak należy je rozumieć) to oczywiście zabezpieczenia rzeczowe.

  admin

  5 Sie 11 10:47

 3. Weksel ma też inne zalety – wygodniejszy w spisaniu w porównaniu z umową, wygodniej sprzedać wierzytelność, brak PCC.

  Lech

  5 Sie 11 13:01

Skomentuj