Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Specyficzna pożyczka

komentarze 4

Tym razem taki e-mail:

W listopadzie 2001 r pożyczyłem osobie fizycznej sumę 46.100 zł na zakup samochodu.

Nie spisaliśmy żadnej umowy, nie określiliśmy terminu zwrotu na zasadzie „jeśli będzie w stanie to odda”, przypuszczam nawet, że pożyczka z tego tytułu została potraktowana jako swoisty „prezent”.

Dokonałem wpłaty na konto firmy sprzedającej samochody w dniach 13 oraz 16.11.2001.

Dowody przelewu z konta posiadam, mam także potwierdzenie od dealera kiedy dokonałem wpłaty i na poczet jakiej faktury, oraz na kogo została ona wystawiona tj. na osobę, której pożyczyłem pieniądze.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zwrotu, a w listopadzie 2011 przedawnia się to roszczenie.

Czy możliwe jest dochodzenie tej kwoty i czy podejmiecie się Państwo windykacji.

Jakich opłat powinienem sie spodziewać?

Niestety nie mam kontaktu z tą osobą już od kilku lat, znam natomiast adres firmy, w której pracuje. Sprawa dotyczy osoby z Warszawy.

Nie jestem prawnikiem ale wydaje mi się, że sprawa byłaby może do wygrania. Jest potwierdzenie przelewu i wiadomo na jaki cel – na samochód i dla kogo. No nie wiem, chyba że sąd uwierzyłby w bajeczkę dłużnika że jest to prezent ale nie wydaje mi się bo przecież w takim wypadku trzeba by np. z kodeksu karnego wywalić pojęcie przywłaszczenia. Sam nie wiem. Nie radziłbym jednak powtórzyć przed sądem tego – „jeśli będzie w stanie to odda”.

03/08/2011

kategoria: dowody

Komentarze do 'Specyficzna pożyczka'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Specyficzna pożyczka'.

  1. Jak nie ma terminu spłaty pożyczki, to art. 723 KC: […] dłużnik zobowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego zlecenie”. Skutek wypowiedzenia ma również pozew.

    Kalina Jarosławska

    3 Sie 11 22:00

  2. A tak, to oczywiście swoją drogą.

    admin

    3 Sie 11 22:24

  3. Gdyby to było trochę młodsze to można by „zapytać” czy od tej darowizny dłużnik odprowadził podatek …

    kjonca

    3 Sie 11 23:13

  4. To lepiej by mu było chyba ten podatek ‚od darowizny’ spłacić z odsetkami, niż całą kwotę…

    Tomek

    4 Sie 11 08:37

Skomentuj