Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

I co z tego, że nie wiedzą, gdzie jest?

skomentuj

Tym razem taki mail:

Chciałbym się dowiedzieć, czy zajmują się Państwo windykacją alimentów? Jeśli tak to proszę wybaczyć bezpośrednie pytanie, ale jaka jest skuteczność takiej egzekucji? Mój dłużnik zalega z opłatami od dłuższego czasu, wpłacając systematycznie symboliczną kwotę żeby być „odhaczonym” u komornika. Dług jest dosyć spory biorąc pod uwagę, ze alimenty wynoszą 400zł miesięcznie a dłużnik uchyla się od płatności   spory kawałek czasu.

Sprawą utrudniającą ściąganie długu jest fakt, że dłużnik jest „nie do namierzenia” mimo, że prowadzi własną działalność gospodarczą a informacja na jego stronie internetowej mówi jasno, gdzie i w jakich godzinach można go zastać „codziennie” oraz pod jakimi numerami telefonu. Jeśli to możliwe proszę o podanie jaka jest Państwa prowizja w tego typu sprawach, jak długo zazwyczaj trwa proces windykacji oraz czy zajmują się Państwo również stroną prawną (chodzi mi o poinformowanie komornika/sądu itp. – zwyczajnie nie znam się na tego typu sprawach). Dodam tylko, ze postępowanie zostało zawieszone z powodu wspomnianego braku stałego adresu zamieszkania oraz faktu, że organy odpowiedzialne nie są w stanie namierzyć dłużnika.

Z tego co mi wiadomo (bo ja nie zajmuję się odzyskiwaniem alimentów) to skuteczność windykacji alimentów jest generalnie niska, bardzo niska.

Z tego co się orientuję, to w postępowaniu egzekucyjnym (podobnie jak w postępowaniu sądowym) też można ustanowić kuratora dla doręczeń jeżeli nie wiadomo gdzie dłużnik mieszka. Nie wiązałbym natomiast możliwości bezpośredniego kontaktu komornika z dłużnikiem ze skutecznością egzekucji. Przyjdzie komornik, dłużnik powie mu że nic nie ma, że firma nie przynosi dochodów i tyle. Gdy założyłem wiele lat temu firmę windykacyjną to też sobie myślałem tak, że jak dłużnik figuruje w urzędzie miejskim jako przedsiębiorca, to tak jakbym już miał odzyskaną kasę w kieszeni. A w istocie bardzo często mamy taką sytuacje jak na przykład w piśmie od komornika które zamieściłem we wpisie Zostaw dłużnikowi samochody firmowe? – firma wyłącznie na papierze, a dłużnik wykonuje tylko jakieś dorywcze prace.

kategoria: komornik

Skomentuj