Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może zająć rzeczy żony”

skomentuj

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „czy komornik może zająć rzeczy żony”. Tak, dłużniku, może zająć rzeczy Twojej żony nawet jeżeli ona nie jest dłużnikiem. Co, osłupiałeś? Spokojnie, zajęcie to jeszcze nie zlicytowanie.

Komornik może zająć między innymi te rzeczy, które znajdują się we władaniu dłużnika. Jeżeli na przykład poruszasz się samochodem żony, to ten samochód jest w Twoim władaniu, posiadasz go w danej chwili. Jeżeli też na przykład słuchasz muzyki u siebie w pokoju na sprzęcie żony, to ten sprzęt, dajmy na to że DVD, jest aktualnie w Twoim władaniu chociaż nie Ty jesteś jego właścicielem, ale Twoja żona. I komornik może zająć taką czy inną rzecz w Twoim jako dłużnika władaniu. Zresztą, wcale nie musisz akurat na przykład siedzieć w samochodzie, może on stać na posesji gdzie mieszkasz i też komornik może go zająć.

Właściciel rzeczy (niebędący dłużnikiem w danej sprawie) ma prawo skutecznie zażądać zwolnienia rzeczy we władaniu dłużnika którą to rzecz komornik zajął. Czyli, jeżeli komornik zajmie samochód żony, to żona ma prawo zażądać zwolnienia tego samochodu, załączając stosowne dokumenty z których będzie wynikać że to ona jest właścicielem a nie Ty.

Często komornicy piszą mi że ruchomości pod adresem zamieszkania dłużnika nie należą do dłużnika tylko do osób trzecich. Tak sobie myślę, co byłoby gdybym za każdym razem „przycisnął” trochę i zapytał pisemnie czy osoby trzecie będące rzekomo właścicielami przedstawiły dokumenty świadczące o tym że to one są właścicielami rzeczy a nie dłużnik. Jak chodzi o samochód, to żaden problem ale czy w przypadku DVD albo lodówki właściciele skrzętnie przechowują dowody zakupu? No nie wiem…

Dlaczego do tej pory nie „przycisnąłem”? A dlatego że nawet jakby wyszło na to, że można to zlicytować, to pewnie nikt nie kupiłby jakichś używanych gratów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 24 Ocena średnia: 4.4]

01/08/2011

Skomentuj