Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co najpierw zajmuje komornik” i komornicy inaczej…

komentarzy 7

„co najpierw zajmuje komornik” – wpisał ktoś w wyszukiwarce. Zazwyczaj komornicy zaczynają od zajęć z których jest (jeżeli jest) bezpośrednio gotówka a nie konieczność licytowania ruchomości albo nieruchomości. I tak też, na pierwszy ogień idzie najczęściej zajęcie nadpłaty podatku (bez sprawdzania – jest li, czy nie ma) gdyż komornik nie musi nic ustalać wcześniej, tylko wysyła zajęcie do właściwego urzędu skarbowego.

Oczywiście jeśli wierzyciel poda we wniosku egzekucyjnym gdzie dłużnik pracuje lub w którym banku ma konto, to komornikowi w to graj i od razu wysyła tam zajęcia. Zakładamy jednak że wierzyciel żadnych tego rodzaju informacji nie przekazał. Komornik więc wyśle zapytanie o dłużnika do ZUS – czy i gdzie pracuje i czy może przysługują mu świadczenia emerytalno-rentowe, by następnie móc ewentualnie zająć wynagrodzenie albo rentę, emeryturę. A gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca to jeszcze może dowiedzieć się z ZUS z jakiego konta płacił składki. A z urzędu skarbowego może jeszcze dowiedzieć się czy dłużnik nie posiada wierzytelności innego rodzaju jak np. z tytułu umowy najmu, może też dowiedzieć się z jakiego konta dłużnik płacił podatek i też zająć to konto, może dowiedzieć się też, co dłużnik nabył, czym został obdarowany.

Są jednak też inni komornicy, inni pozytywnie i inni negatywnie niestety też. Najpierw przykład innego pozytywnie – w Katowicach jeden komornik (a może to był asesor w zastępstwie, już nie pamiętam) wprawił mnie w zniecierpliwienie, bo długo po wysłaniu wniosku egzekucyjnego nie otrzymywałem żadnego odpisu zajęcia. Zadzwoniłem i dowiedziałem się że u nich w kancelarii zajęcia robione są dopiero gdy bezpośrednia egzekucja (normalnie kurde jak windykacja bezpośrednia) u dłużnika nie przyniesie efektów. Pytam, dlaczego taka kolejność a pani z kancelarii mi na to, że nie chcą ryzykować zbiegu egzekucji. No, niegłupie bo często jest tak, że jak komornik zajmie dłużnikowi na przykład konto bankowe to okazuje się że już jest zajęte albo zostaje niebawem zajęte także na przykład przez komornika skarbowego i mamy zbieg egzekucji do rozstrzygnięcia i przez długi czas nic się nie dzieje… No i tenże komornik z Katowic był raz i drugi w firmie u dłużniczki i wyobraźcie sobie że całą kasę ściągnął (jak skuteczny windykator) bez zajmowania kont, nadpłat podatku itd…

Niestety, są też komornicy inni negatywnie. Jeden np. (nie podam który i skąd) też mi powiedział, że on działa „niekonwencjonalnie” że on nie wierzy w skuteczność zajęć (naprawdę tak mi powiedział!) i dąży do bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem… Przez pół roku jakoś nie doszło do kontaktu i mimo moich próśb do żadnego zajęcia też nie, no słowo, nie otrzymałem żadnego odpisu zajęcia czegokolwiek, choćby pustego konta dłużnika. Ja nie skarżę się na komorników do prezesa sądu rejonowego, w omawianym wypadku po prostu zabrałem od niego papiery i wpisałem go na moją czarną listę (niepublikowaną).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 16 Ocena średnia: 4.4]

29/07/2011

kategoria komornik

Komentarze do '„co najpierw zajmuje komornik” i komornicy inaczej…'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co najpierw zajmuje komornik” i komornicy inaczej…'.

 1. Czyli obaj mieli te same metody, a że ten „pozytywny inaczej” ściągnął należność, a „negatywny inaczej” nie ściągnął, wynikało tylko i wyłącznie z charakteru danej sprawy.

  Lech

  30 Lip 11 13:40

 2. No w tym drugim przypadku to chyba po jakimś miesiącu bezskutecznej „windykacji bezpośredniej” wypadałoby wreszcie powysyłać zajęcia przynajmniej wierzytelności i popytać o dłużnika w urzędach. Jak napisałem, przez pół roku nie zrobił nic…

  admin

  30 Lip 11 13:45

 3. To rzeczywiście dziwne:
  art. 45a
  Komornik podejmuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku wierzyciela, czynności niezbędne do skutecznego przeprowadzenia egzekucji lub zabezpieczenia roszczenia.

  Lech

  30 Lip 11 16:03

 4. No, on niby podjął – próby kontaktu z dłużnikiem, ale nic z tego. I tak podejmował pół roku… I nic poza tym, nawet zajęcia nadpłaty podatku. Zdarzają się niestety i tacy komornicy.

  admin

  30 Lip 11 16:10

 5. Może był zainteresowany w tym, żeby takie właśnie działania podejmować…

  Rex

  1 Sie 11 18:28

 6. Dłużnik i komornik byli z dużego miasta i prawdopodobieństwo zmowy z powodu znajomości jest w takich wypadkach niewielkie, ale oczywiście nie można tego wykluczyć. Oczywiście do zmowy może też dojść po zapoznaniu obu stron.

  admin

  1 Sie 11 19:28

 7. W jednym z wpisów trafnie pisałeś o tym, że prawnik może odpowiednio poprowadzić sprawę wiedząc który sędzia ją prowadzi – i zgadzam się z tym w pełni – sam miałem taką sytuację, że mój pełnomocnik prowadził sprawę przed sądem niejako pod kątem prowadzącego ją sędziego. Wygraliśmy 🙂

  Rex

  1 Sie 11 21:56

Skomentuj