Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy mogę niezaksięgować faktury”

komentarze 2

Ktoś też zapytał poprzez wyszukiwarkę – „czy mogę niezaksięgować faktury”. Jeżeli to Ty wystawiłeś fakturę jako sprzedający, to musisz ją zaksięgować.

Przeczytaj też: Czy sporną fakturę należy zaksięgować?

Jeżeli jesteś natomiast nabywcą, to otrzymanej faktury nie musisz księgować – wpisywać w koszty, Skarbowi Państwa będzie nawet miło z tego powodu, że Ty zapłacisz przez to wyższy podatek. Nie musisz ujmować faktury w kosztach niezależnie od tego, czy podpisałeś jej kopie dla sprzedającego, czy niepodpisałeś.

Szczególnie w tym drugim przypadku ujęcie faktury w kosztach może być jakimś tam dowodem uznania długu przez Ciebie w ewentualnym postępowaniu o zapłatę wytoczonym Ci przez sprzedającego. Piszę „może być” i „jakimś tam” gdyż już nie mam takiej pewności jak kiedyś, że to dowód niezbity. Albowiem w uzasadnieniu jednego z wyroków, sędzia jednego z sądów jasno napisała że ujęcie faktury w kosztach nie jest (niezbitym) dowodem – uznaniem długu. Być może że jest bardzo odosobniona w takim osądzie, nie wiem, ale tak napisała.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

28/07/2011

kategoria faktura

Komentarze do '„czy mogę niezaksięgować faktury”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy mogę niezaksięgować faktury”'.

  1. Nie zgodze sie z wypowiedzia autora. Jezeli nie zaksiegujemy faktury jako koszty mozemy zostac oskarzeni o pranie pieniędzy- sztuczne zwiekszenie dochodu.

    Sebastian

    20 maja 13 00:01

  2. Jeżeli uważasz (wiesz), że faktura została wystawiona bezpodstawnie, bo nie było transakcji, to faktury nie księgujesz.

    admin

    20 maja 13 05:53

Skomentuj