Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Aleś se Pan znalazł wykonawcę…

skomentuj

Mail wysłany jawnie za jednym razem do kilkunastu firm windykacyjnych. Dawniej takich maili w ogóle nie otwierałem, ale odkąd bloguje i przestrogi dla Czytelników zamieszczam, więc otworzyłem z myślą, że może przyda się na bloga. Taki:

Zwracam się do Państwa z zapytaniem czy przyjmiecie zlecenie windykacji. Postaram się możliwie szczegółowo opisać całą sprawę:

Prowadzę firmę informatyczną, jestem właścicielem portalu … W dniu 9 marca 2011 podpisałem umowę o świadczenie usług informatycznych (moja firma potrzebowała pewnych prac informatycznych). Następnie w dniu 12.03.2011 podpisałem specyfikację do tej umowy. Specyfikacja zawierała szczegółowe informacje nt. zakresu prac do wykonania. Zawierała także terminy oraz wysokość wynagrodzenia Wykonawcy. Umowę oraz specyfikację podpisałem z Panem … – Wykonawcą. Rozpoczęcie współpracy z tym człowiekiem okazało się, że jedną z gorszych decyzji.

Po podpisaniu specyfikacji przekazałem Wykonawcy zaliczkę w wysokości 500 zł. Zaliczka miała pokryć usługi dodatkowe (wyszczególnione w specyfikacji), które miały zostać wykonane do dnia 19.03. 2011

Następnie w dniu 28.03.2011 Wykonawca stwierdził, że zrealizował prace nad budową nowej bazy danych portalu. Zapłaciłem zatem kolejny 1000 zł.

Potem stwierdził, że wykonał część połowę prac związanych z frontendem portalu (usługi opisane w specyfikacji jako optymalizacja portalu pod względem skryptów). Tak więc przekazałem mu 1000 zł.

W sumie przekazałem mu 2500 zł. Jak się później okazało w rzeczywistości nie wykonał żadnych prac. Po prostu przedstawiał mi zwykłe makiety (widoki rzekomo zrealizowanych prac stworzone w programie graficznym). Sprawa wyszła na jak w momencie gdy przekazałem wykonane prace do drugiego informatyka, po to aby przeprowadził analizę (robię tak zawsze w przypadku kiedy zamawiam jakieś usługi).

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że wszystko jest w porządku. Jednak było to zwykłe oszustwo, do którego zresztą Wykonawca przyznał się bez większych problemów.

Tak więc Wykonawca złamał następujące punkty umowy :

§ 2 pkt. 1, pkt. 14, pkt. 15, pkt. 16

§ 3 pkt. 1

§ 5 pkt. 1, pkt. 2

§ 6 pkt. 1

oraz złamał wszystkie zapisy zawarte w specyfikacji. W załączniku przesyłam umowę i specyfikację.

W związku z tym mam prawo żądać od niego wpłaconej kwoty plus kary umowne czyli w sumie 102 500,00 zł. Dodatkowo złamał podpisaną umowę o poufności, gdzie również zawarłem kary umowne w wysokości 100 000,00 zł (§ 7 pkt.2). Umowę przesyłam w załączniku.

W dniu 6.07.2011 r w trybie natychmiastowym wypowiedziałem umowę i wezwałem do uregulowania kary umownej. Wysłałem pisma e-mailem i pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (dłużnik oczywiście ich nie odebrał). Wysłane pisma załączam w załączniku.

Dodatkowo

Wykonawca – dłużnik uznaje swoją winę i deklaruje zwrot pieniędzy.

Oczywiście jestem w posiadaniu oryginałów umów i specyfikacji z podpisami.

Z biura, które mu udostępniłem, wyniósł centralę alarmową, której nie zwrócił.

Pytania

Co jeszcze mogę zrobić żeby zwiększyć szansę na oddanie długu, wnieść sprawę do sądu?

Jak możemy rozpocząć współpracę?

Chętnie odsprzedam tę wierzytelność. Czy mogę liczyć na jakieś propozycje w tej kwestii?

Od razu pomyślałem, że facet ma już coś na sumieniu, gdyż „detalista” raczej tak się nie zachowuje. Wpisałem więc zapytanie o niego czyli jego NIP (tak tylko dla siebie) do rejestru długów. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem, dobrze że mam krzesło z twardym oparciem, bo wylądowałbym na plecy i głowę na podłogę. 🙂 No korci mnie, żeby podać tu publicznie jego NIP, żeby ten i ów co ma dostęp sprawdził go sobie, ale nie mogę. Normalnie chyba ze 40 długów…  Z tym, że daty ich dopisania do rejestru to różne okresy czasu. Wygląda to tak, że ktoś kolejny zostaje przez niego naciągnięty i dopiero wykupuje dostęp do rejestru długów (no, to nic odkrywczego, innej opcji nie ma). Łączna kwota długów znowu „nie taka duża” zważywszy ich ilość bo w sumie „tylko” ponad 110 tys. zł. 🙂

haha…

HAHAHA!!!

Lipiec 26th, 2011 at 2:19 pm

kategoria: rejestry długów

Skomentuj