Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co po oddaleniu wniosku o upadłość”

komentarze 3

„co po oddaleniu wniosku o upadłość” – zapytał ktoś poprzez wyszukiwarkę. Załóżmy że pyta wierzyciel spółki z o.o. Po oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, masz szanse dopaść jej członków zarządu jako dłużników. Czeka Cię jednak dość długa droga, bo najpierw musisz uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko spółce i skierować w tym zakresie wniosek egzekucyjny do komornika.

To może być smutne i irytujące skoro z góry wiesz, że spółka nie ma majątku. Tym niemniej tak trzeba zrobić, aby uzyskać od komornika umorzenie egzekucji jako bezskutecznej i z takim postanowieniem pozwać członków zarządu o zapłatę długu spółki, w ramach ich odpowiedzialności subsydiarnej. Licz się z tym, że zechcą się przed nią bronić i wniosą sprzeciw od nakazu zapłaty, więc może minąć znów np. rok zanim otrzymasz do rąk tytuł wykonawczy przeciwko prezesom (prezesowi).

Z dwojga złego wolę jednak gdy sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości spółki i mogę ich później pozwać, bo jeszcze nigdy ani złotówki nie uzyskałem jako wierzyciel z postępowania upadłościowego. Co prawda, nawet jak zostanie ogłoszona upadłość to odpowiedzialność członków zarządu nie jest wykluczona jeśli wniosek o ogłoszenie upadłości został zgłoszony zbyt późno, ale nigdy nie sprawdzałem jak to jest w praktyce i co oznacza „zbyt późno” w takiej sytuacji gdy upadłość jednak została ogłoszona.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

25/07/2011

kategoria upadłość

Komentarze do '„co po oddaleniu wniosku o upadłość”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co po oddaleniu wniosku o upadłość”'.

 1. @Admin: słuchaj, a ja mam taką sprawę – w związku z ogłoszeniem likwidatora spółki z o.o., będącej moim kontrahentem zgłosiłem jej swoją wierzytelność w wys ca 350 tys pln plus odsetki. Spółka ta jest spółką, której właścicielem są obywatele ukraińscy, z Ukrainy jest też aktualny zarząd.

  W jaki sposób mogę pociągnąć do odpowiedzialności zarząd spółki, gdyż wstępnie wiem, że spółka ta raczej nie będzie miała pieniędzy na spłatę długu?

  W jaki sposób zmaksymalizować swoje szanse na odzyskanie długu?

  Rozumiem przez to takie poprowadzenie sprawy, aby właściciele z Ukrainy oraz (co bardziej właściwe wg litery prawa) zarząd naprawdę poczuli, że „robi im się ciepło”, i że dla ich własnego dobra powinni się ze mną dogadać.

  Kolejna kwestia, zapewne dość ciężka w ocenie – czy wiesz może, jak wygląda możliwość ściągania wierzytelności z majątku osobistego poszczególnych osób z zarządu będących obywatelami Ukrainy? Kto coś takiego może poprowadzić?

  Rex

  1 Sie 11 22:23

 2. Nigdy nie prowadziłem takiej sprawy. Wydaje mi się (zaznaczam – wydaje mi się) że skoro spółka ma siedzibę w Polsce, to można przed polskim sądem pozwać ich subsydiarnie. Ich adresy powinny być w aktach rejestrowych spółki. Wysłać im wezwania do zapłaty a jak nie zareagują, to pozew. Oczywiście wcześniej musiałbyś mieć umorzenie bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce. Możesz im zapowiedziec już teraz ze taką drogę obierzesz.

  Nie mam pojęcia, czy można w Polsce pozwać kogoś kto mieszka za granicą i jest obywatelem innego państwa, ale dlaczego nie. Musiałby się prawnik wypowiedzieć.

  admin

  1 Sie 11 22:41

 3. Dzięki. Tak z czystej ciekawości pytam, bo zgłoszenie wierzytelności likwidatorowi spółki zrobiłem sam – dość prosta sprawa. Jednakże całą sprawę przejmuje już mój pełnomocnik – co profesjonalista, to profesjonalista, a przy takich kwotach – bezdyskusyjnie prawnik się tym musi zająć.

  Rex

  1 Sie 11 23:23

Skomentuj