Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„komornik na konto, przesyłam do innego”

komentarze 2

„komornik na konto, przesyłam do innego” – jakiś chyba kreatywny dłużnik wpisał w wyszukiwarce. No, często można (nie wolno ale można) bo jak pisałem np. we wpisie Komornik daje fory dłużnikowi czyli zajęcie rachunku bankowego pismo z zajęciem konta często dociera do banku później (blokada środków na koncie dokonywana jest później) niż odpis tego pisma od komornika do dłużnika. Z tym, że jest to przestępstwo (art. 300 KK) – takie wycofywanie pieniędzy z konta żeby komornik nie mógł ich zająć.

Wierzyciele i windykatorzy (w tym ja też) jak też komornicy generalnie nie interesują się tym, czy na pustym koncie pieniądze jeszcze do niedawna były (do czasu wysłania przez komornika zajęcia konta) i ewentualnie na które konto, w którym banku powędrowały.  Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że komornik jest uprawniony do tego aby też i takie informacje z banku uzyskać, z historii transakcji na pustym już koncie. Wówczas po pierwsze, można by przedstawić dłużnikowi zarzut udaremniania egzekucji a po drugie, wysłać zajęcie komornicze na to inne konto dłużnika, na które przelał on pieniądze. A tak jak jest, to dłużnik może sobie szybko otworzyć nowe konto i przerzuć doń pieniądze (polecam dobre osobiste tutaj a dobre firmowe tutaj); bardzo rzadko się zdarza żeby komornik po jakimś czasie ponownie rozsyłał do banków zapytania o konta dłużnika.

Podejrzewam, że policja i prokuratura zostałyby zablokowane sprawami z art. 300 KK gdyby sprawdzać w przedstawiony wyżej sposób przyczynę każdego nieskutecznego zajęcia konta bankowego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

24/07/2011

Komentarze do '„komornik na konto, przesyłam do innego”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„komornik na konto, przesyłam do innego”'.

  1. Rosjanie pracują nad tym by ich komornicy mieli bieżący podgląd kont dłużnika, docelowo ma być wprowadzone na szczeblu centralnym, na razie jest coś na małą skalę, można powiedzieć „pilotaż”. Ale pewnie popłoch już zasieli.

    Marcin Snarski

    5 Lis 12 01:01

  2. Pewnie i u nas kiedyś to wprowadzą.

    admin

    5 Lis 12 04:56

Skomentuj