Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Znowu o sali weselnej

skomentuj

Taki, długi mail: Nazywam się … i mam do państwa pytanie czy jest szansa aby przyjęli Państwo zlecenie ode mnie na odzyskanie długu. Moja sprawa jest dość nietypowa (chociaż dla Państwa firmy może niekoniecznie nietypowa). Chodzi o odzyskanie zaliczki oraz kary umownej z powodu nie wywiązania się z umowy.

Ponad półtora roku temu wraz z moją narzeczoną wybraliśmy dom weselny który miał zorganizować nasze wesele. Wpłaciliśmy 2 tys. PLN zaliczki i byliśmy szczęśliwi że mamy już ustalony lokal i jeden z głównych problemów związanych z weselem z głowy. Niestety pod koniec kwietnia bieżącego roku właściciel tego lokalu zamknął działalność o czym nawet nas nie powiadomił. Dowiedzieliśmy się o tym przez znajomych. Po kontakcie telefonicznym z właścicielem lokalu ta informacja się potwierdziła jednak ten Pan stwierdził że on oczywiście nie widzi problemu gdyż nasze wesele zostało przeniesione do innego lokalu (lokalu absolutnie nie spełniającego naszych wymagań ani warunków umowy zawartej z tym Panem). Gdy powiedzieliśmy że absolutnie nie zgadzamy się na przeniesienie wesela, ten Pan stwierdził żeby w takim razie szukać czegoś nowego. Na szczęście szybko udało nam się znaleźć nowy lokal (jedna para szukała kogoś na swoje miejsce ponieważ oni musieli odwołać swoje wesele i za zwrot kosztów zaliczki zgodzili się odstąpić nam lokal w naszym terminie czyli 9 lipca b.r.). Właściciel lokalu w którym pierwotnie miało odbyć się nasze wesele stwierdził że postara się oddać zaliczkę do końca roku ale nie może tego zagwarantować. Według mnie jest to w tej chwili bezprawne przetrzymywanie naszych pieniędzy. Oprócz tego w umowie z tym Panem był zawarty punkt mówiący, że: „jeśli którakolwiek ze stron wymówi umowę w terminie krótszym niż 4 miesiące przed uzgodnionym terminem wesela, musi zapłacić karę umowną w wysokości 10 tys. PLN chyba że świadczy równoznacznie”. O świadczeniu równoznacznym nie ma tu mowy gdyż lokal który ten Pan nam proponował w zamian mógł pomieścić do 80 osób (my mieliśmy umowę na wesele na 120 osób). Poza tym poziom proponowanego lokalu znacznie odbiegał jakością od poziomu lokalu pierwotnego (był to po prostu przydrożny motel dla kierowców TIR-ów).

Dokumenty jakie posiadamy to oczywiście umowa o zorganizowanie przyjęcia weselnego oraz pisemko od tego Pana w którym napisał w związku z wycofaniem się przez niego z umowy, postara się nam zwrócić 2 tys. PLN zaliczki do końca roku 2011. Oczywiście o wypłaceniu kary umownej ten Pan nawet nie chce słyszeć. Natomiast my oczywiście chcielibyśmy odzyskać zarówno tą zaliczkę jak i karę umowną oraz odsetki z tytułu bezpodstawnego przetrzymywania naszych pieniędzy. Kwota o którą nam chodzi wynosi więc 12.000,00 PLN + odsetki.

Chcielibyśmy zlecić jej odzyskanie Państwa firmie, ponieważ my już nie mamy siły na nieefektywne rozmowy z tym Panem. Poza tym nie mieszkamy w Polsce i jest to dla nas w pewnym sensie niewykonalne.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani przyjęciem naszego zlecenia to proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny na numer …. Z tym, że jeśli chodzi o kontakt telefoniczny to prosiłbym o to jak najszybciej, najlepiej jeszcze dziś, ponieważ w poniedziałek rano wyjeżdżamy już z Polski.

To i tak dobrze że uznał dług, chociaż nie wiem czy ta kara umowna nie jest rażąco wygórowana, po prostu nie wiem. Ludzie, co Wy tak do tych firm windykacyjnych? Dlaczego nie chcesz Pan zlecić tego kancelarii prawnej? Chyba wiem dlaczego – dłużnik zapewne jest już formalnie niewypłacalny więc egzekucja komornicza będzie nieskuteczna. Jak najbardziej jednak warto uzyskać tytuł wykonawczy także obejmujący karę umowną. Im wyższy dług, tym „lepsze” wrażenie robi w rejestrze dłużników albo w internecie na giełdzie długów. A licz się z tym, że upublicznianie długu może okazać się jedynym sposobem na jego odzyskanie. To raczej nie będzie tak że dłużnik już nic nie będzie robił, bo „zamknął działalność gospodarczą”; pewnie będzie działał tyle że nieoficjalnie, ale też będzie sprawdzany.

kategoria: windykacja

Skomentuj