Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Trzy przeterminowane wierzytelności jednego wierzyciela

skomentuj

Tak, trzy długi w jednym mailu: Posiadam w sumie 3 długi do zwindykowania. Pierwszy  z nich to weksel inblanco potwierdzony notarialnie od osoby fizycznej za zakup udziałów w spółce z o.o. na kwote około 60 000zł. Nie uruchamiałem jeszcze ścieżki sądowej dla tego długu gdyż wolałbym żeby zrobiła to firma windykacyjna. Drugim długiem jest wykupiony weksel na kwote około 80 000 zł. Krótko sytuacja wygląda tak że byliśmy z żoną poręczycielami w firmie leasingowej która rozwiązała ze spółką z o.o. umową leasingowa a obecny zarząd i właściciel nie chce spłacić kary za zerwanie umowy, przez co jako poręczyciele zostaliśmy pociągnięci do spłaty tej kary i chcielibyśmy odzyskać należności od w/w spółki lub właściciela. Trzeci dług jest troszkę mniejszy bo na kwote około 6500zł , za fakturę korektę która została wystawiona po przelaniu kwoty za fakturę ale sprzet nie został dostarczony. O ile to nie problem to prosiłbym o jakieś spotkanie. Wszyscy dłużnicy są w Kaliszu.

Czyli mamy póki co w sumie 146.500,00 zł. „w plecy”. Nieźle. Jeszcze coś komuś tak sprzedaliście, podżyrowaliście, „kupiliście” cos w ten sposób? 🙂 Przecież jak masz w tym pierwszym przypadku umowę kupna sprzedaży udziałów to sprawa jest prosta, po co Ci firma windykacyjna do postępowania sądowego? A, pewnie tak się spłukaliście że nie macie na wpis od pozwu ani na prawnika…

W przypadku drugim a więc tej spółki, to pewnie trzeba będzie przejść długą drogę, bo czuję że nie odzyskacie pieniędzy od spółki. Tak czy owak, najpierw tytuł wykonawczy przeciwko niej i wniosek egzekucyjny do komornika, a jak umorzy postępowanie jako bezskuteczne to ewentualnie z powództwem przeciwko członkom zarządu. Oczywiście może być tak, że i prezesostwo nie będzie miało żadnego majątku oficjalnie i komornik im też nie da rady. Z tym że pozostają jeszcze metody niekonwencjonalne jak upublicznianie długu. Wiesz, spółkę – trupa  „wali to” że Ty ją upublicznisz jako dłużnika ale człowieka już niekoniecznie, nawet jak jest bez majątku oficjalnie. Dlatego też czasem, w porywach szlachetności, decyduje się brać i takie sprawy przeciwko zdechłym spółkom, gotowym przejść tę długą i żmudną drogę o której Ci wyżej napomknąłem, żeby piętnować prezesów nawet gdy wiem, że komornik im też nie da rady.

A tego trzeciego podaj najpierw o wyłudzenie. Może się przestraszy, a jak aspirant na policji będzie miał dobry humor i pani prokurator też, to mu zarzuty przedstawią. 😉 Za to nic nie płacisz, tylko się przejdziesz na policję złożyć zeznania do protokołu, taki spacer dla zdrowia.

Lipiec 22nd, 2011 at 8:02 pm

kategoria: windykacja

Skomentuj