Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak sprawdzić czy dłużnik wniesie sprzeciw”

komentarzy 5

„jak sprawdzić czy dłużnik wniesie sprzeciw” – zapytał ktoś w wyszukiwarce. Rozumiem, że faktycznie chodzi o czas przyszły, czyli mamy wierzytelność kiepsko udokumentowaną, tak? Niepodpisana przez dłużnika faktura, bez żadnego potwierdzenia otrzymania towaru, coś w tym rodzaju? No, można spróbować wysondować co dłużnik myśli ale czasem są przewrotni, ostrzegam.

Ja jako windykator jestem szczególnie narażony na wierzytelności z którymi jest coś nie tak, bo klienci po prostu czasem zatajają fakty o których gdybym się dowiedział, to nie przyjąłbym sprawy do windykacji. Przykładowo, dwa lata temu jeden zlecił mi do windykacji odzyskanie pożyczki. Wyglądało wszystko pięknie – w formie pisemnej umowa pożyczki wraz z pokwitowaniem otrzymania kwoty pożyczki przez pożyczkobiorcę. Wezwałem ją do zapłaty, wezwanie odebrała (przyszła zwrotka) i cisza. Była próba kontaktu telefonicznego i nawet bezpośredniego ale bezskuteczna. No ma prawo babka nie gadać z windykatorami. Do sądu więc po nakaz zapłaty, sąd nakaz wydał a tu sprzeciw… Adwokat dzwoni i mówi mi, że załączyła potwierdzenie przelewu – zwrotu całej pożyczki. Dzwonię do klienta i pytam co to ma znaczyć. A on mi na to, że to był zwrot za coś innego. Ja mu na to, że jak to za coś innego jak ona w tytule przelewu napisała że to za tę pożyczkę i że to dłużnik decyduje za co – wpisując to w tytule przelewu. Nieee…. ja przepraszam ale nie mogę dalej o tym pisać, bo zaraz się wścieknę, tak, po dwóch latach… Szybko cofnęliśmy z adwokatem powództwo, tyle tylko powiem.

Do sedna rzeczy – ja sonduję dłużników i sprawę wpisując dłużnika do rejestru długów zaznaczając w systemie żądanie wysłania mu o tym powiadomienia (przeczytaj też: „czy krd informuje o wpisie”. Rozpoznanie walką.). Wtedy, jeżeli ma jakieś „ale” to zwykle nie wytrzymuje i wygarnia, protestując. Dotyczy to także sytuacji w których klient niczego przede mną nie zataił i sam nie wie jak dłużnik zareaguje. Sporo dłużników jest i takich co to słownie zapewniają o zamiarze zapłaty, ale jak go wpiszesz do rejestru, to wychodzi cham z wora. Tyle że w sprawach cywilnych – niegospodarczych takiego rozpoznania walką nie przeprowadzisz, bo najpierw musisz mieć tytuł wykonawczy by móc wpisać dłużnika do BIG-u. Jednak w sprawach z niezapłaconymi fakturami, polecam ten sposób.

Można jeszcze inaczej: Uznanie długu na policji

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

22/07/2011

Komentarze do '„jak sprawdzić czy dłużnik wniesie sprzeciw”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak sprawdzić czy dłużnik wniesie sprzeciw”'.

 1. Można też pozwać tylko o część roszczenia.

  Lech

  22 Lip 11 17:41

 2. Można, ale to że on nie wniesie sprzeciwu od nakazu zapłaty co do części roszczenia nie jest uznaniem długu – całego roszczenia. Innymi słowy, może „puścić” wierzycielowi 1.500 zł. z faktury na 50.000 zł. nie wnosząc sprzeciwu, ale co do 48.500 z. może wnieść sprzeciw. Może to być perfidia z jego strony ale też niekoniecznie. Może bowiem twierdzić że tyle właśnie długu uznaje (roszczenie z tytułu jakiejś usługi) a co do reszty się nie zgadza.

  admin

  22 Lip 11 18:15

 3. Nie chodzi o uznanie całości, tylko mniejsze straty w przypadku przegranej.

  Lech

  22 Lip 11 20:28

 4. A co gdy na fakturze sprzedaży jest tylko jedna sztuka czegoś? Wtedy jak uzna 1500 złotych to automatycznie uznaje całość a więc że tą rzecz otrzymał.

  Damian

  22 Lip 11 18:25

 5. Nie, to nie tak. To że on nie wniósł sprzeciwu co do części roszczenia to niekoniecznie dlatego że dług uznaje. Może twierdzić że sprzeciwu nie wniósł, bo na przykład przegapił termin zawity. I jak zostanie pozwany o zapłatę tej pozostałej części roszczenia to skutecznie może podnosić zarzut taki że nie otrzymał tej rzeczy co jest na fakturze. Tak myślę.

  admin

  22 Lip 11 18:33

Skomentuj