Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„do jakiego sądu wnosić wezwanie do zapłaty”

komentarze 2

„do jakiego sądu wnosić wezwanie do zapłaty” – zapytał ktoś w wyszukiwarce. Wezwanie do zapłaty wysyła się dłużnikowi a nie sądowi. Pewnie chodzi Ci o to, do którego sądu wnieść pozew. To pytanie też nie jest precyzyjne, ale wykorzystam je do odpowiedzi w kwestii o której warto wspomnieć, choć Tobie chodzić może o coś innego.

Przeczytaj też: Formularz pozwu i sąd właściwy

Jeżeli jesteś wierzycielem z tytułu niezapłaconej faktury albo pożyczki a dłużnik Twój jest z innego miasta (powiatu, województwa…), to pozew możesz wnieść do sądu właściwego miejscowo dla siedziby / miejsca zamieszkania dłużnika albo do sądu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Nietrudno domyślić się że lepiej wybrać drugą opcję. Po pierwsze, będziesz miał bliżej na ewentualną rozprawę (jeżeli dłużnik wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty) często też Twoi ewentualni świadkowie. Po drugie, Twój pełnomocnik procesowy – prawnik też będzie miał bliżej i to jest jeszcze ważniejsze. Jeżeli sprawa będzie w tutejszym sądzie, w którym prawnik miał już wiele spraw jako pełnomocnik, to jest wówczas bardzo prawdopodobne że zna sędzię która będzie sprawę prowadzić.

Nie chodzi mi o to, że może się kumplują, spotykają czy coś w tym rodzaju (choć to też). Chodzi mi o to że zapewne zna styl jej pracy, wie jak może ona zareagować na dane argumenty stron, jakie dowody może dopuścić a jakich nie, itp. To może okazać się ważne, bo chociaż prawo jest w Polsce jedno i to samo dla wszystkich sądów i sędziów (i obywateli) to jednak sądowi przysługuje pewna swoboda w ocenie materiału dowodowego.  I już nieraz było tak, że w podobnych (takich samych wręcz) sprawach jeden sąd zawyrokował inaczej niż inny sąd.

Przeczytaj też: Uwaga, poważna wada e-sądu czyli EPU, głównie w sprawach gospodarczych

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

21/07/2011

Komentarze do '„do jakiego sądu wnosić wezwanie do zapłaty”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„do jakiego sądu wnosić wezwanie do zapłaty”'.

  1. Co to za wypociny? Zgodnie z Kodeksem Cywilnym i regułą prawa rzymskiego pozew idzie za pozwanym, czyli właściwy jest Sąd miejsca zamieszkania, pobytu dłużnika, a nie powoda.

    orcio7

    29 Lip 11 06:26

  2. Jest jeszcze Art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego na podstawie którego skutecznie wnoszę pozwy do sądu właściwego miejscowo dla mnie.

    admin

    29 Lip 11 06:30

Skomentuj