Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Żyrant teściowej brata któremu kredyt przekazała

1 komentarz

Taki mail: Mam pytanie, jestem osobą prywatną, mój dłużnik również, sprawa jest bardzo zawiła.

Byłem żyrantem kredytu, który dla mojego brata wzięła jego teściowa. Spłacał go mój brat łącznie z teściową, po pewnym czasie przestali spłacać i bank po wyczerpaniu wszystkich środków oddał sprawę do sądu. Ponieważ byłem jedynym legalnie zatrudnionym żyrantem, więc i tak spłata długu spadłaby na mnie. Chcąc uniknąć egzekucji komorniczej na swojej pensji, wziąłem kredyt i spłaciłem dług, jednocześnie spisałem umowę z moim bratem, że będzie mi to spłacał w ratach miesięcznych, ustalonych na podstawie mojego kredytu.

Niestety, nie spłaca tych rat. Brat jest zatrudniony w dużej firmie transportowej z siedzibą w Lublinie, ale ma na pensji komornika za alimenty. Teściowa brata ma rentę po mężu, prawdopodobnie ma również komornika za jakiś kredyt. Kredyt jaki musiałem wziąć to 23 000, spłacę go z odsetkami w wysokości 32 000. Czy Państwa firma jest zainteresowana prowadzeniem windykacji w tej sprawie i czy  jest szansa na odzyskanie długu.

Przeczytaj też: Egzekwowanie zapłaty od poręczyciela kredytu

Sprawa nie jest zawiła ale trudna jest. Ty jako żyrant teściowej który spłacił za nią kredyt możesz egzekwować od niej to co za nią spłaciłeś. Równolegle możesz egzekwować od brata raty które są już wymagalne na podstawie Twojej z nim umowy. W obu przypadkach możesz uzyskać tytuł wykonawczy.

Przeczytaj też: Żyrant może sprawdzać, czy kredytobiorca spłaca kredyt

Skoro mają zarówno teściowa jak i Twój brat zajęcia komornicze – ona na rencie męża a brat na wynagrodzeniu – to najlepiej byłoby dobrać się do innych ich składników majątkowych czyli zapewne ruchomości. W tym celu musiałbyś złożyć wnioski egzekucyjne najlepiej do innego komornika niż ci którzy już od nich ściągają długi. I zawnioskować tylko o egzekucję z ruchomości (nieruchomości) bez zajmowania pensji i wierzytelności z tytułu renty po mężu, bo inaczej będzie zbieg egzekucji i Twoja sprawa trafi do komornika który już ściąga inny dług. Przy założeniu że tamci komornicy nie prowadzą egzekucji z ruchomości. Ja raz tak kiedyś zrobiłem – dłużnik miał i zaległości publicznoprawne (ZUS, podatki) i wierzycieli – kontrahentów. A ja do innego komornika i tylko z wnioskiem o wejście do magazynu firmowego którym komornik już prowadzący egzekucje dotąd nie zainteresował się. „Mój” komornik zajął towar a za chyba dwa dni dłużnik przyniósł pieniądze, cała moja należność. Bardzo mu zależało na tym, aby ten towar szybko komornik zwolnił.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

17/07/2011

kategoria: komornik

1 komentarz do 'Żyrant teściowej brata któremu kredyt przekazała'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Żyrant teściowej brata któremu kredyt przekazała'.

  1. Bardzo fajny pomysl z tym drugim komornikiem 🙂

    PogromcaWspolnot

    18 Lip 11 10:51

Skomentuj