Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„kary za długi między ludźmi”

1 komentarz

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „kary za długi między ludźmi”. Pożyczki społecznościowe określa się też jako pożyczki między ludźmi; może szanowny pytający narobił takich długów albo zamierza narobić i chciałby wiedzieć co go za to spotkać może w świetle prawa. A może po prostu dosłownie chodzi mu o jakiekolwiek długi osób fizycznych wobec też osób fizycznych.

Przeczytaj też: Wyłudzenie prywatnej pożyczki społecznościowej

No, można rozróżnić dwa rodzaje odpowiedzialności za długi, weźmy jako przykład niespłaconą pożyczkę prywatną, od kolegi. Jeżeli mówimy o karze to może to być odpowiedzialność karna za oszustwo czyli wyłudzenie, określone w art. 286 Kodeksu karnego. Grozi za to przestępstwo kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Jednak nie każdy dług podpada pod odpowiedzialność karną. Innymi słowy posiadanie długów to nie jest przestępstwo, to znaczy nie musi być. Aby doszło do wyłudzenia, to trzeba by udowodnić dłużnikowi że zaciągnął dajmy na to pożyczkę wiedząc że jej nie spłaci a pożyczkodawcę wprowadził w błąd dając do zrozumienia że zapłaci, że jest wypłacalny.

Jeżeli odpowiedzialność karna w danym przypadku odpada, bo nie można udowodnić oszustwa, to jedyna odpowiedzialność jaką ponosi dłużnik to odpowiedzialność cywilna, czyli że wierzyciel może uzyskać w sądzie tytuł wykonawczy i nadać dłużnika komornikowi ażeby ten ściągnął od niego dług. Odpowiedzialność cywilna jest oczywiście niezależna od odpowiedzialności karnej, istnieje zawsze, bo jak pożyczyłeś od kogoś pieniążki to powinieneś oddać, niezależnie od tego czy wyłudziłeś czy nie i nie miałeś złego zamiaru.

Przeczytaj też: Windykacja na drodze karnej; wyłudzenie trzeba udowodnić

Są takie typy ludzkie, takie typy dłużników dla których karą i to w ich odczuciu niezasłużona karą jest obowiązek zwrotu długu, zwrotu pożyczki, zapłaty faktury za towar. Takie typy ludzkie to zakała tego świata. Często są to ludzie z zaburzeniami osobowości dla których sprawiedliwość równa się ich osobiste dobro, nic więcej. Innymi słowy są to psychopaci ale uwaga, zaburzenia osobowości to nie jest choroba psychiczna i psychopaci ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny. Uważaj, jak będziesz miał do czynienia z psychopatą, żebyś nie zgłupiał. Z jego twarzy może emanować tak wyraziste poczucie krzywdy (że Ty upominasz się o swoje) i szczere oburzenie na Ciebie, że jak jesteś „niezwyczajny” to możesz się zmieszać i nawet głupio Ci się zrobi.

Przeczytaj też: „zaburzenia osobowości a windykacja”

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/07/2011

kategoria zadłużenie

1 komentarz do '„kary za długi między ludźmi”'

Subscribe to comments with RSS

  1. Swiete slowa z tymi „zaburzaniami osobowisci”…

    PogromcaWspolnot

    16 Lip 11 19:31

Skomentuj