Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jakie dane dłużnika może firma windykacyjna umieścić w internecie”

komentarzy 5

Takie pytanie padło w wyszukiwarce – „jakie dane dłużnika może firma windykacyjna umieścić w internecie”. Ja Ci napiszę, jakie dane ja umieszczam i w jakim stadium (dochodzenia) długu. Nie jakie umieszczałem kiedyś tylko jakie umieszczam obecnie. Jest to owoc moich (nie zawsze miłych) doświadczeń, to co się powiedzmy że  wykrystalizowało. Jest to też efekt pytań do prawników, ich porad. Możliwe też że jesteś dłużnikiem którego ja umieściłem w internecie i protestuje, mam na tapecie taki jeden przypadek aktualnie.

Przede wszystkim, roszczenie musi być potwierdzone już tytułem wykonawczym czyli prawomocnym nakazem zapłaty, wyrokiem, ugodą. Dopóki to nie nastąpi, to danych dłużnika w internecie nie publikuję. O.K., wiem że w KRD można i ja też w KRD umieszczam zanim sprawa trafi do sądu, bo ustawa na to zezwala (co do dłużników – przedsiębiorców). Jednak w internecie – dopiero gdy mam tytuł wykonawczy.

Gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, to podaję imię i nazwisko, rok urodzenia i co do miejsca zamieszkania to miejscowość oraz ulice ale bez numeru posesji i mieszkania. I to wszystko. Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca, to podaję dodatkowo NIP. Jeżeli dłużnikiem jest spółka prawa handlowego to wszystkie dane podaję. Spółki jednak rzadko wpisuję do internetu jako dłużnika, efekt upubliczniania jest zwykle kiepski w porównaniu do upubliczniania dłużników – ludzi.

Opisuję też aktualny stan sprawy a więc że egzekucja komornicza jest bezskuteczna, kiedy została wszczęta i jak mam już pismo od komornika o stanie egzekucji to z lubością przepisuję, że dłużnik np. nie pracuje, że nie ma samochodu że mieszka u rodziców a sam nieruchomości nie posiada, że na kontach bankowych brak środków.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

15/07/2011

Komentarze do '„jakie dane dłużnika może firma windykacyjna umieścić w internecie”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jakie dane dłużnika może firma windykacyjna umieścić w internecie”'.

 1. Jestem dłużnikiem dostałam powiadomienie od wierzyciela że dokonał przelewu powierniczego wierzytelności na firmę windykacyjną. Panie Adminie czy firma windykacyjna może bez uprzedzenia mnie jako dłużnika umieścić mój dług na giełdzie wierzytelności?

  Krystyna

  17 Lip 11 12:43

 2. Mogę Ci jedynie odpowiedzieć jak ja uważam i jak ja postępuję w tym wypadku. Otóż uważam że skoro wierzyciel ma obowiązek uprzedzić dłużnika o zamiarze umieszczenia go w Krajowym Rejestrze Długów, to tak samo powinien uprzedzić go przed umieszczeniem na giełdzie wierzytelności. W jednym i w drugim przypadku dochodzi bowiem do upublicznienia informacji w tym zakresie a upublicznienie na internetowej giełdzie wierzytelności może być bardziej dotkliwe zwłaszcza jeśli wpis zostanie zaindeksowany przez Google. Nie znam natomiast żadnego orzeczenia sądowego w tym zakresie, zresztą mogą się różnic między sobą o ile są.

  Osobiście więc wysyłam dłużnikowi pocztą poleconą na jednej kartce zapowiedź umieszczenia go w KRD wraz z zapowiedzią umieszczenia go na internetowej giełdzie wierzytelności.

  admin

  17 Lip 11 13:25

 3. Tyle że wymóg uprzedzenia w przypadku KRD wynika z Ustawy. Uważam, że można sprzedać wierzytelność bez uprzedzania o tym dłużnika, a tym samym można podać dane dłużnika do mniejszego lub większego kręgu potencjalnych odbiorców, również w przypadku ogólnodostępnego ogłoszenia.

  Lech

  17 Lip 11 15:29

 4. Sprzedać wierzytelność można bez uprzedzenia, co do tego nie mam wątpliwości. Co do upubliczniania, to jednak na wszelki wypadek uprzedzam dłużnika. Tok rozumowania sądu może brać pod uwagę procedurę – ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych skoro nie istnieją odrębne procedury dla giełd wierzytelności. Może ale oczywiście nie musi.

  admin

  17 Lip 11 15:42

 5. dziękuję bardzo za odpowiedź

  Krystyna

  17 Lip 11 18:26

Skomentuj