Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak nie dać zająć samochodu”

komentarzy 5

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „jak nie dać zająć samochodu”. Domyślam się że chodzi o to, aby komornik nie zajął samochodu. Z zajęciem pojazdu dłużnika to generalnie często są problemy, bo nie wiadomo gdzie parkuje samochodem a komornik musi zając samochód namacalnie a nie tak jak nieruchomość czyli że wystarczy że wzmiankę w księdze wieczystej sąd na jego wniosek umieści.

Z tego co wiem, to komornik nic nie może zrobić dłużnikowi jeżeli ten odmówi mu wskazania miejsca postoju pojazdu. Dopiero przed sądem, w sprawie o wyjawienie majątku, dłużnik musiałby wskazać gdzie samochód się znajduje i chyba do czasu zajęcia pojazdu nie mógłby odjechać z tego miejsca, no tak myślę, ale nie jestem pewien. Dłużnicy (potencjalni dłużnicy) prowadzący działalność gospodarczą zwykle eliminują ryzyko egzekucji z pojazdu poprzez pozyskanie go w leasingu – samochód nie jest wówczas własnością dłużnika i właściciel – leasingodawca może skutecznie zażądać zwolnienia pojazdu z egzekucji. Przy okazji leasingobiorcy mogą wzbudzać czasem fałszywą wiarygodność u niedoświadczonych kontrahentów, bo „o jakim fajnym autem jeździ, musi być przy kasie, dobry klient”.

Wierzyciel i komornik zrezygnują też zapewne gdy okaże się że samochód jest w kredycie, przewłaszczony na bank kredytujący jako zabezpieczenie kredytu samochodowego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 82 Ocena średnia: 4.1]

14/07/2011

Komentarze do '„jak nie dać zająć samochodu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak nie dać zająć samochodu”'.

 1. A ze sprawami o wyjawienie majątku tak to bywa, że włącznie alimentówkami – składanymi z urzędu przez komornika – najczęściej adres dłużnika jest 5 razy nieaktualny, wracają awiza, sąd stosuje (albo i nie – inicjatywa wierzyciela) kolejne środki przymusu, po czym się okazuje po roku bezsensownego prowadzenia sprawy, że człowiek za granicą siedzi.

  Prawo czy lewo

  14 Lip 11 13:29

 2. Czasem (często?) kłamią też że nic nie mają, żadnego majątku. Jednak jak z bazy CEPiK wynika że samochód ma, to skłamać skutecznie nie może, że nie ma.

  admin

  14 Lip 11 14:13

 3. Czy wynajecie komuś swojego samochodu i pobranie z góry należności za wynajecie za np. 5 lat,chroni samochód przed widykacją komorniczą? Gdzies to niedawno przeczytałem ,ale nie mogę znaleść tego tekstu i podstawy prawnej która była tam podana.

  marek

  22 Kwi 12 11:34

 4. Przed egzekucją komorniczą to nie chroni ale nabywca musiałby respektować tę umowę najmu czy też dzierżawy samochodu, bo nabywając samochód na licytacji przejmuje prawa ale i obowiązki poprzedniego właściciela. To zapewne zniechęci potencjalnych nabywców – licytantów. Tyle że taka umowa w takiej sytuacji wygląda na pozorną którą można by unieważnić, moim zdaniem.

  admin

  22 Kwi 12 13:35

 5. Jako czynność pozorną niekoniecznie, bowiem kwota już została przelana na rzecz wynajmującego. Lepiej skorzystać ze „Skargi Pauliańskiej” – art. 527-534 Kodeksu cywilnego.
  Art. 527 stanowi, że: Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

  Przemysław

  13 Cze 12 12:21

Skomentuj