Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak komornik dowiaduje się o majątku”

skomentuj

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „jak komornik dowiaduje się o majątku”. Komornikowi nie chce się bawić w wizyty i egzekucję z ruchomości czy nieruchomości, tylko chciałby szybciutko sprawę zakończyć ściągając bezpośrednio gotówkę z bankowego konta firmowego albo osobistego albo od pracodawcy – z wynagrodzenia należnego dłużnikowi. I nie ma się co dziwić takim preferencjom komornika, taki sposób egzekucji jest też w interesie wierzyciela. Nie zawsze jest to jednak możliwe, czasem też dług jest zbyt wysoki aby czekać aż zostanie spłacony tylko egzekucja z wynagrodzenia, wtedy trzeba posprawdzać składniki majątku dłużnika, czy ma.

O tym, czy i gdzie dłużnik jest zatrudniony, komornik dowie się wysyłając zapytanie do ZUS. Jeżeli dłużnik prowadzi firmę to z ZUS komornik może dowiedzieć się nr konta bankowego dłużnika. Z kolei w Urzędzie Skarbowym komornik zajmie nadpłatę podatku wysyłając zajęcie, o ile nadpłata przysługuje. Tam też może uzyskać informację o kontach bankowych dłużnika.

W wydziale geodezji urzędu miasta (urzędu gminy, starostwa powiatowego) komornik sprawdzi czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości i jak jest, to której. Wielu komorników ma już dostęp do centralnego systemu elektronicznych ksiąg wieczystych (czy jak to coś się nazywa) i jak dłużnik posiada gdzieś w Polsce nieruchomość to komornik dowie się o tym, o ile taka nieruchomość ma założona już księgę wieczystą w wersji elektronicznej. Jest to mikowy krok do przodu w egzekucji bo z urzędu miasta, gminy albo starostwa powiatowego można jedynie dowiedzieć się czy dłużnik ma nieruchomości w regionie.

W CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) komornik sprawdzi czy dłużnik ma samochód.

Przyjdzie też do domu / do firmy dłużnika i zajmie ruchomości, w przypadku firmy czasem pospisuje z faktur dane klientów dłużnika i wyśle do nich zajęcie wierzytelności czyli aby należności z tytułu faktur płacili bezpośrednio komornikowi. Tym samym też ma aktualne konto bankowe dłużnika.

Czasem komornik popyta sąsiadów czy jeszcze kogoś i też może się czegoś dowiedzieć, tak jak Komornik Pan Maciej Kwapisz z Gliwic który nieoficjalnie dowiedział się że dłużniczka może mieć nieruchomość ale koło Myszkowa (nie jego rewir) po czym wysłał tam oficjalne zapytanie i okazało się że rzeczywiście, dłużniczka ma tam nieruchomość.

Może jeszcze jakoś sprawdzają komornicy, ale już nie pamiętam nic innego w tej chwili.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 45 Ocena średnia: 4.2]

11/07/2011

kategoria komornik

Skomentuj