Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy pożyczki bankowe mają pierwszeństwo”

1 komentarz

Ktoś też wpisał w wyszukiwarce – „czy pożyczki bankowe mają pierwszeństwo”. Czy mają pierwszeństwo w czym?!

O.K., załóżmy że pytającemu chodzi o to czy bankowe pożyczki mają pierwszeństwo w egzekucji przed innymi pożyczkami, takimi jak pozabankowe tak zwane kredyty bez sprawdzania w BIK. Otóż jeżeli mówimy o bankowych kredytach gotówkowych (a nie o pożyczkach hipotecznych) które nie są zabezpieczone na żadnym składniku majątku dłużnika, to nijakiego pierwszeństwa w egzekucji nie mają. Ani przed wierzytelnościami z tytułu pozabankowych pożyczek, ani przed wierzytelnościami z tytułu niezapłaconych faktur, ani przed pożyczkami prywatnymi, przed niczym!

Co to może oznaczać w praktyce? Tak, to że odmownie odprawiony z banku klient po kolejny kredyt, pójdzie do jakiegoś parabanku i tam dostanie. Ba, pójdzie szybko jeszcze do kilku innych parabanków i też dostanie pożyczkę, bo parabanki nie mają swej „międzyparabankowej” bazy tak jak banki mają BIK. W końcu dobierze się do niego komornik z wniosku banków i parabanków i będzie dzielił sumę uzyskaną z egzekucji – każdemu po równo, czyli każdemu… nic.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

09/07/2011

kategoria banki

1 komentarz do '„czy pożyczki bankowe mają pierwszeństwo”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy pożyczki bankowe mają pierwszeństwo”'.

  1. Formalnie rzecz biorąc, to tylko banki mają prawo udzielać kredytów. Jak chodzi jednak o pożyczki czyli kredyty gotówkowe, to mogą ich udzielać także firmy pozabankowe oraz osoby prywatne. Generalnie zaś dobrze jest być zorientowanym przynajmniej co do podstaw kredytów i pożyczek, bo nigdy nie wiadomo czy nie będziemy musieli kiedyś wspomóc się takimi usługami finansowymi. Najwięcej emocji wzbudzają kredyty hipoteczne czyli te w ramach których bank nie wypłaca kredytobiorcy gotówki ale finansuje takim kredytem bezpośrednio zakup mieszkania domu lub innej nieruchomości. Z kolei dla osób pragnących nabyć samochód, banki oferuję kredyty samochodowe. Gotówkę do swobodnego nią rozporządzania uzyskamy biorąc kredyt gotówkowy. Jeżeli ma to być kwota wysoka, to najlepiej w formie pożyczki hipotecznej, o ile pożyczkobiorca ma nieruchomość na której bank może sobie stanowić hipotekę jako zabezpieczenie pożyczki. Wspomniane kredyty oferowane są osobom fizycznym i firmom, ale firmy mają do dyspozycji także ściśle i wyłącznie kredyty dla firm – obrotowe albo inwestycyjne. Jako się rzekło, nie tylko banki mogą oferować pożyczki. I tak też więc, mamy różne pożyczki bez BIK z firm pozabankowych, a kolei pośród tych, najwięcej emocji wzbudzają i krytyki wywołują produkty typu SMS kredyt. Są to szybkie i krótkoterminowe pożyczki z bardzo wysokim rocznym oprocentowaniem rzeczywistym, ale spłacane w terminie, nie wywołują zbytniego spustoszenia w osobistych finansach, choć zapewne firmy które ich udzielają liczą na to, że pożyczkobiorca się spóźni ze spłata lub zapomni o spłacie. Od kliku lat, mamy też o dyspozycji w formie zorganizowanej, prywatne pożyczki społecznościowe czyli między ludźmi, w specjalistycznych pożyczkowych serwisach.

    Michu

    17 Lis 14 20:23

Skomentuj